-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
-
Nu sker det endelig: Janni og Karsten sammen igen
-
Mere på vej: Linse vender tilbage til krimiuniverset
Keld og Hilda klar til plejehjem: Bare vi har hinanden
Så længe ægteparret er sammen, er de ikke bange for noget.
I et interview med Fagbladet FOA afslører Keld og Hilda Heick, at de ikke frygter at komme på plejehjem.
Flytningen kommer nok ikke lige med det første, selvom både Keld og Hilda har rundet de 76 år. Parret er i fuld vigør, og alene sidste år havde de ifølge SE og HØR en indtjening på 2,8 millioner kroner.
LÆS OGSÅ: Deltagere raser over ‘Sommerdrømme’-vindere: Skævvridning af konkurrencen
– Vi frygter ikke den dag, vi måske skal på plejehjem, fordi vi ikke kan klare os selv længere, siger Keld.
Hans hustru gennem snart 55 år tilføjer i interviewet, at hun ikke er bange for at komme på plejehjem, hvilket får Keld til med et kærligt grin at tilføje, at hun nok også hurtigt ville overtage ledelsen. Han bliver dog straks mere alvorlig og tilføjer:
– Det, jeg frygter allermest, er den dag, vi ikke har hinanden. Det er det eneste, vi frygter – og så at blive en grøntsag, som ikke gør nogen nytte.
LÆS OGSÅ: Derfor flytter Fie Laursen fra Spanien
I interviewet med Fagbladet FOA fortæller Keld og Hilda Heick, at de ofte optræder på landets plejehjem, og at de i langt de fleste tilfælde møder et dygtigt og hjertevarmt personale – og derfor frygter de altså ikke, at de en dag selv bliver beboere.