Maria Montell

Maria Montell afslører nye detaljer: Jagtet af Frederik

Maria Montell og kong Frederik dannede par fra 1996 til 1998. Nu sætter hun ord på tiden. 

logo herognu HER&NU HN

Maria Montell gjorde det ikke let for daværende kronprins Frederik, da han i midten af 1990'erne forelskede sig i hende.

Inden de blev et par, måtte han udvise stor kreativitet for at komme i nærheden af Montell, der på det tidspunkt lige havde fået sit gennembrud som popstjerne.

 Artiklen fortsætter under videoen. 

I podcasten ”Skål for sandheden” fortæller hun, hvordan de første gang mødte hinanden til en privat fest hos Peter Zobel, hvor hun skulle optræde.

Da de bagefter blev introduceret til hinanden, spurgte Frederik, om hun ville danse. Og det gjorde de så længe, at hun følte, det var forkert.

– Og så var det, jeg sagde til ham: ”Jeg har jo egentlig faktisk en kæreste, så jeg tror måske ikke rigtigt, at jeg kan danse længere”, fortæller hun værten Rasmus Lindbjerg.

Ikke længe efter mødte hun ham igen ved Schauffuss-ballettens opsætning af ”Hamlet” på Kronborg. Senere fandt hun ud af, at det var Frederik, som havde sørget for invitationen. 

– Og så sad han bare og smilede til mig. Og hver gang jeg vendte mig om, som jeg jo også gjorde, så sad han bare og grinede fjollet og sagde: ”Nu giver du mig fucking dit nummer”.

Det fik han dog ikke. Han gav til gengæld heller ikke op.

– Ja, så ringede han til min mor, og så var det det, fortæller Maria overraskende i ”Skål for sandheden”.

Det blev så alvorligt mellem dem, at hun en overgang boede i hans lejlighed på Amalienborg, og der var massive rygter om en forlovelse. Efter to års forhold gik de dog fra hinanden i 1998.

Kong Frederik, 57, mødte to år senere dronning Mary, 54, og Maria Montell, 57, har siden 2006 været gift med Tomas Villum Jensen, 55, som hun har tre børn med.