-
Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
-
Se billedet: Janni Ree viser sit barnebarn frem
-
Lykkelige Janni og Jeppe: Nu er det officielt!
-
Janni om hård periode: Vi fandt sammen i sorgen
-
Janni Ree støtter Sisse Sejr-Nørgaard: Derfor blev hun dømt!
-
Se billederne: Stangstiv Janni indtager "Vild med dans"-studiet
-
Nu reagerer Jeppe endelig på Janni og Karstens genforening
-
Fest på Bryggen: Janni Ree fik frækt tilbud af Lebbe-Lone
-
Vildt syn i Rungsted Havn: Janni og Karsten sammen igen
-
Private billeder: Se Janni og Jeppes romantiske solferie
-
Janni efter retssagen: Overrasket over Karsten
-
Janni og Karsten i retten: Her falder afgørelsen
Trine Dyrholm afslører stor nyhed: Jeg har savnet det
På søndag udkommer skuespilleren med et nyt album, og det er der en ganske særlig årsag til.
Som bare 14-årig optrådte Trine Dyrholm i Dansk Melodi Grand Prix med sangen "Danse i måneskin".
Sidenhen har hun profileret sig som en af de mest prisvindende skuespillere herhjemme. Senest vandt hun en Robert-pris for sin rolle i "Pigen med nålen".
LÆS OGSÅ: Janni Ree og Linse Kessler er tilbage i nyt program
Artiklen fortsætter under videoen:
Men musikken fylder fortsat i Dyrholms liv, og den seneste tid har den 53-årige skuespiller hver søndag udgivet en coverversion af populære Melodi Grand Prix-numre på sin Instagram-profil.
Artiklen fortsætter under opslaget.
Og til Robert Prisen 2026 forklarede hun årsagen.
– Det er en tv-serie, som hedder "The Danish Woman", og den indeholder nogle sange, som jeg synger og danser til i serien. Jeg er begyndt dele noget af det nu, fordi jeg også udgiver et album, sagde skuespilleren til HER&NU og resten af den fremmødte presse.
Albummet udkommer allerede på søndag, og teaser-klippene har fået stor opmærksom, fortalte skuespilleren.
– Det er noget af det, jeg har fået størst opmærksomhed på. Jeg tror, det har været lidt uventet, for vi har ikke fortalt så meget om det før nu, tilføjede hun.
Har savnet musikken
Hvordan har det været at arbejde på albummet?
– Det har været så fedt. Jeg elsker jo at synge, og der er kommet mere sang tilbage i mit liv, og jeg har lidt bedt om det. Sendt det ud i verden. Jeg har savnet musikken. Det er også fint, at det kommer tilbage i en form, hvor det passer mig godt nu, lød det.
krimiserien, som har dansk premiere den 5. april, handler om kvinden Ditte Jensen, som flytter til Island i Reykjavik, hvor hun går på pension.
Da folk i Dittes nabolag kommer i problemer, beslutter hun sig for at hjælpe dem, men hun gemmer på en mørk fortid. Og derfor er hjælpen snarere en forbandelse end en velsignelse.
"The Danish Woman" har netop kørt i Island, ligesom den nu skal vises i Tyskland, Frankrig og Sverige.
Du kan høre hele interviewet med Trine Dyrholm øverst i artiklen.