Min stil er: Den har altid været meget farverig i forhold til, hvad danskere normalt klæder sig i. Dog er det, som om jeg med alderen bliver lidt mere mørk og ensfarvet, de sidste par ting jeg har investeret i har været kulsorte, men jeg slipper nok aldrig farverne helt…
Mine seneste køb: Til mit klædeskab er det en sort vintage-smokingjakke med sløjfe fra Guy Laroche. Til mit nyindrettede kontor er det to indrammede Tal R-plakater fundet blandt Monets åkander i en genbrug langt ude på landet.
Mine næste køb: Acne har lavet et par ankelkorte, lyseblå, højtaljede og stramme jeans, som jeg drømmer om at spendere hele min sommer i. Og så ønsker jeg mig et tigertæppe fra Svenskt Tenn. Det koster 25.000 kroner, så det er nok mere en drøm end et næste køb.
Jeg foretrækker at shoppe: I den billige ende af klædeskabskategorien er det H&M´s nye tiltag & Other Stories, hvis store butik jeg så i Berlin i påsken, som er noget af det mest moderne, jeg længe har set. Holly Golightly minder mig om en smuttur til New York – de forkæler altid deres kunder med mærker og styles, man ikke vidste, man havde brug for. På boligfronten er jeg vild med butikken Details 91 for dens rustikke metalting og alsidige univers.
Jeg køber altid: Jeg har altid lange halskæder med sjove vedhæng på – lige nu er favoritten en halskæde i sølv med en smøg med rød rubin-glød som vedhæng. I boligen er det tæpper og sofaer, jeg aldrig bliver træt af at investere i, og de sidste par år har jeg købt en sofa om året…
Mine favoritdesignere: Inden for mode er jeg imponeret over svenskerne og deres denimtøj. I forhold til indretning må det være Eero Saarinen (manden bag Tulipan-bordet, red.) for det både futuristiske og tidløse design.
Se, hvordan du får Helle Høgsbro Kraghs tøjstil på næste side.
Fra venstre:
Jeans, Diesel, 1.149 kr.
luse, By Malene Birger, 1.999 kr.
Sko, Michel Perry hos Holly Golightly, 3.795 kr.
T-shirt, Youheshe, 460 kr.
Mød fire kvinder med god og gennemført stil. Og få inspiration til din egen stil, uanset om du føler dig mest hjemme i det minimalistiske, det urbane, det bohemede eller det kunstneriske univers.
Den kunstneriske: Stine Goya, 34, designer
Min stil er: Jeg elsker farver og print, og mit look skal helst være kvindeligt med en snært af noget sensuelt.
Mine seneste køb: Er min brudekjole og en bordlampe af glas fra Murano.
Mine næste køb: Jeg glæder mig så meget til en frakke, jeg har designet til vores vinterkollektion i den smukkeste røde farve. Til mit hjem bliver det nok nye sengeborde designet af Nicolai Wiig Hansen (Sintra/2011).
Jeg foretrækker at shoppe: Som regel shopper jeg ikke så meget tøj, fordi jeg godt kan lide at gå i det tøj, jeg selv designer. I forhold til indretning har Bukowskismarket.com en masse gode ting, og så har Thomas Ibsen fra "Please Wait To Be Seated" de smukkeste sager. Jeg er vild med hans transcience-spejle og sofabordet Element Table med messing-elemnter.
Jeg køber altid: Smukke bøger og nye sko.
Mine favorit designere: Jeg synes, Proenza Schouler gør det så godt, og så har jeg altid elsket Preen. Jeg er vild med Rune Johansen, som laver smukke møbler. Han har designet vores læderskrivebord. Og så laver kunstneren Thomas Fos nogle fantastiske lamper. Både mit klædeskab og min bolig karakteriseres ved en anelse finurlighed og unikke ting, som kan stå alene.
Se, hvordan du får Stine Goyas tøjstil på næste side.
Min stil er: Enkel og kvalitetsbevidst – jeg foretrækker til enhver tid kvalitet frem for kvantitet.
Det går igen i mit klædeskab og min indretning: Det lyder unægteligt lidt kedeligt, men helt klart mange nuancer af grå og en forkærlighed for det maskuline, simple udtryk.
Mine seneste køb: Er et par jeans fra Acne og et spejl fra Lllp.dk.
Mit næste køb til klædeskabet: Stiletter og grove støvler fra min kommende vinterkollektion. Og til boligen: En masse grønt til vores byaltan og knitrende hvidt sengetøj fra Geismar.
Jeg foretrækker at shoppe: Når jeg endelig shopper, er jeg ret glad for nettet, jeg ender ofte hos den belgiske webshop Letablissement.com, klassikeren Eboutique.maisonmartinmargiela.com, eller Antonioli.eu eller Ln-cc.com.
Jeg køber altid: T-shirts, sweatshirts, strømpebukser fra Wolford og jeans. Til hjemmet køber jeg sjældent ting, men når det endelig skal være, kan jeg godt lide Stillebens sortiment, og jeg kan også altid finde en gammel trækasse eller lignende hos No 40.
Mine favoritdesignere: Faktisk er jeg ikke ret tro mod bare ét brand. Der er uendeligt mange, der skaber fantastiske og inspirerende universer, men uanset mit budget vil jeg altid mikse forskellige mærker, så udtrykket bliver mit eget – det gælder både i mit klædeskab og i min bolig.
Den urbane: Lulu Henckel, 38, ejer af webshoppen Youheshe.com.
Min stil er: Meget blandet og meget afhængig af humør og tid. Jeg elsker at blande farver, mønstre og materialer.
Mine seneste køb: Er en håndquiltet silke-bomberjakke med nitter og sten fra Isabel Marant. Og til boligen er det et nyt spisebord, som kan gøres meget langt – vi elsker at holde store selskaber.
Mine næste køb: Bliver en Balmain-bikini til sommerferien og et stort strandhåndklæde – også fra Balmain.
Jeg foretrækker at shoppe: På Youheshe.com og i de showrooms, jeg besøger, når jeg køber ind til butikken. På boligsiden er det mere spontant, hvis jeg for eksempel falder over et eller andet på et marked eller igennem mine leverandører, i blade eller butikker.
Jeg køber altid: En del Isabel Marant-sko og fine, små nederdele. Til mit hjem sørger jeg altid for friske blomster både inde og ude.
Mine favoritdesignere: Er først og fremmest Isabel Marant, men jeg har rigtigt mange andre, som jeg elsker meget højt. Og så har jeg en svaghed for de gode møbelklassikere som Arne Jacobsen, Verner Panton og Charles & Ray Eames.