I denne uge er årets kulturprofil blevet kåret, Isabel Marant pour H&M er blevet revet væk fra hylderne, og Taylor Swift er blevet disset af en Victoria's Secret-model. Ja, der sker ting og sager, og vil du holde dig opdateret, så læs her ugens update-liste.
Ny Miss Dior-udstilling
Natalie Portman og et hav af andre kendte var til stede til åbningen af Miss Diors nye udstilling i Grand Palais i Paris forleden.
Til udstillingen har femten kvindelige kunstnere skabt et værk inspireret af den berømte parfume Miss Dior fra 1947, som Natalie Portman er kampagnemodel for, og er du ikke så heldig at skulle til Paris i denne uge, kan du opleve lidt af udstillingen i videoen nedenfor:
Kate Moss på forsiden af PlayboyAllerede i september 2013 blev det bekræftet, at den engelske supermodel Kate Moss ville pryde forsiden af herremagasinet Playboy, når magasinet kunne fejre 60 års jubilæum. Det kan Hugh Hefner og resten af holdet i januar 2014, men det første billede af den billedserie, Kate Moss har lavet til Playboy, er allerede blevet lækket. Det længe ventede nummer af magasinet forventes at klare sig godt, og med ovenstående billede kan det da heller ikke gå helt galt.Lady Gaga i tøj fra Designers' Nest
I New Yorks gader promoverede Lady Gaga sit nye album, Artpop, iført design af studerende
Rakel Sölvadóttir. Til sin deltagelse i Designers’ Nest havde designeren skabt tre silhuet baserede looks, der med Sölvadóttirs egne ord ”reflekterer interaktionen i mellem magt og elegance”. Det er stort for en nordisk designer.
Desuden kan vi afsløre, at Eurowomans redaktionschef, Carina Nørgaard Schou er medlem af årets jury. "Det er en fantastisk ære at være med i sæsonens jury. På Eurowoman har vi naturligvis haft øje for Designers’ Nest og de kolossale talenter, som vi glæder os til at følge fremover,” lyder det fra Carina.
Isabel Marant pour H&M kan allerede købes på Trendsales
Hvis du ikke nåede at få en bid af den nye Isabel Marant pour H&M kollektion, er alt håb endnu ikke ude. For nu starter det private salg på Trendsales, hvor du kan være heldig at få fingre i sjældenhederne.
Torsdag morgen åbnede H&M salget af deres nye kollektion, Isabel Marant pour H&M. I butikkerne i København, Aarhus og Lyngby blev tøjet revet væk, og H&Ms hjemmeside blev lagt ned på grund af den store efterspørgsel. Men nåede man ikke at købe favoritterne i den nye kollektion fra den hotte franske modedesigner, er håbet dog ikke ude. For allerede et par timer efter H&Ms salg åbnede, kunne Trendsales registrere, at de første annoncer blev oprettet og så startede privatsalget af kollektionen på Danmarks største modeportal.
”Inden der var gået en time, havde flere af vores brugere sat items fra Isabel Marant pour H&M kollektionen til salg. Vi kunne samtidig se, at søgningen på Isabel Marant pour H&M allerede var oppe på 2.000 søgninger inden for nogle få timer – et tal der stiger for hvert minut,” siger Eva Kemp, underdirektør i Trendsales.
Mange forbrugere har enten købt en forkert størrelse og ønsker at bytte med andre, eller ser det som en god mulighed for at tjene lidt ekstra på at videresælge til andre, der ikke nåede at købe.
”Ligesom de forgående gange, hvor H&M åbner for salget af deres limited collections, kan vi se en kæmpe efterspørgsel fra skuffede fans, der ikke når at få fingrene i den udsøgte kollektion. Og så er det jo dejligt at se, at de kan finde det, de drømmer om via det private marked, der hurtigt opstår på Trendsales. Her er det så udbud og efterspørgsel, der sætter prisniveauet, som ved disse kollektioner ofte ender højere end den oprindelige salgspris,” siger Eva Kemp.
Taylor Swift disset af Victoria's Secret-engel
Smukke Jessica Hart var ikke fan af Taylor Swifts optræden ved Victoria's Secret-showet forleden. Modellen, som også var på podiet den aften, mener nemlig ikke, at den amerikanske sangerinde har, hvad der skal til for at blive en Victoria's Secret Angel.
"Jeg synes, hun er skøn. Men, jeg ved det ikke, for mig, passede hun bare ikke ind. Jeg ved ikke, om jeg burde sige det," sagde Jessica Hart dog alligevel.
Av.
Oplev nogle af verdens mest dyrebare smykkerTil daglig ligger de bag skudsikkert glas i Milano, Genève, Basel, Frankfurt eller Paris, men om lidt gør de det i København. Publikum får lov til at komme helt tæt på perler og ædelstene i superliga-klassen og på verdens fineste og mest præcise ur-mekanik, som normalt kun er forbeholdt eksperter med hvide bomuldshandsker.
Udstillingen Klarlund Fine Watch & Jewellery Exhibition 2013 foregår den 22.-23. november i Københavns Børsbygning med offentlig adgang begge dage. Her vil verdens mest eksklusive mekaniske urmærker som Rolex, Panerai, Chanel, Cartier, Audemars Piguet, Vacheron Constantin, Tag Heuer, Tudor og Hublot vise deres mest kostbare, avancerede og nye modeller frem – herunder verdenspremiere på verdens mest præcise mekaniske stopur fra TAG Heuer, et diamantbesat smykkeur fra Chanel til næsten en million kroner , en helt ny fortolkning af et gammeldags lommeur og fremvisning af Rolex Daytonas 50 års jubilæumsmodel i platin med isblå skive.
På smykkesiden vil en berejst verdensdame af en kjole udløse suk: Broderet og syet af mere end 1.000 store Tahiti-perler og godt 2.500 ferskvandsperler, designet af Luisa Cerano.
Indgang til udstillingen koster 100 kr.
Årets kvindelige kulturprofil
Den moderne operasangerinde Andrea Pellegrini er indbegrebet af kvindeligt gåpåmod. Det blev slået fast den 14. november, da hun foran så stærke konkurrenter som sangerinde Aura Dione og kunster Cathrine Raben Davidsen løb med prisen som årets kvindelige kulturpersonlighed ved Very Clicquot Award 2013. Prisen, som champagnehuset Veuve Clicquot står bag, er en hyldest til stærke kvinder i den danske kulturverden. Andrea Pellegrini vandt bl.a. på grund af sit mod til at udfordre sig selv og sin egen branche, der kan virke utilnærmelig for flertallet.
Om Andrea Pellegrini
Danske Andrea Pellegrini har i løbet af ganske få år markeret sig som en af landets mest efterspurgte og prisbelønnede mezzosopraner, både i opera- og koncertsammenhæng. Hun er uddannet fra Det Kongelige Danske Musikkonservatorium (1998-2003) og Opera Akademiet (2003-2006). Andrea Pellegrini har modtaget adskillige priser og udgivet flere album. Hun er kendt for gerne at ville gå nye veje med sit kunstneriske budskab. Arbejder bl.a. med Martin Hall, Steffen Brandt, DR’s Big Band og har sunget duet med Oh Land, men med udgangspunkt i det klassiske fundament. Har desuden sit eget Piazzolla orkester og synger med ensemble Tangofied.
Tillykke til Andrea Pellegrini!
Shop en sweatshirt i en god sags tjeneste
Trendsales og det danske tøjmærke Moshi Moshi Mind står bag et nyt velgørenhedsprojekt. Sammen har de lanceret en ny sweatshirt, som i december sælges på Trendsales til fordel for voldsudsatte kvinder. Det drejer sig om en cool sweatshirt, som støtter Danners arbejde med at hjælpe voldsudsatte kvinder og børn, der er flyttet fra Danners Krisecenter og skal starte et nyt liv uden vold.
En Danner-sweatshirt koster 399 kr. og kan købes på Trendsales.dk.
.
Ny film om Yves Saint LaurentEn ny film om modeskaberen Yves Saint Laurent fortæller historien om designeren karriere og privatliv, som blandt andet foregik på den hippe natklub Studio 54.
Filmen, som er på fransk, er første spillefilm om Yves Saint Laurent, selvom han er blevet portrætteret i dokumentarfilm som L'amour Fou fra 2010 om hans kærlighedsaffære med partneren Pierre Bergé.
Se traileren her: