-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Se Lene Espersens klædeskab
Det er for dyrt at købe ting, der ikke holder, mener det konservative folketingsmedlem Lene Espersen, 46, der har mange dyre mærker i sit klædeskab, men også en ny yndlingskjole fra Cos. Kom med i en stil-verden, hvor det handler om at være velklædt uden at være maskulin.
Hvordan vil du beskrive din stil?
"Klassisk med et feminint touch."
Hvad har du meget af i dit klædeskab?
"Jeg har mange kjoler og mange pudderfarvede ting, der står godt til mine sorte og grå businessdragter fra MaxMara og Boss og er med til at gøre mig velklædt uden at være maskulin. Vi kvinder bør huske på vores feminine side."
Hvad er et godt køb i dine øjne?
"Når pris og kvalitet hænger sammen. Det er for dyrt at købe ting, der ikke holder, så hellere nøjes med én dragt i smukt materiale, der aldrig krøller, end tre billige, der ligner laser efter to måneder. Derfor køber jeg dyre dragter, der kan holde i årevis, og supplerer med toppe og skjorter, der ikke altid er dyre, men som pifter det op. Det vigtigste er at være tro mod sin stil, og hvad der rent faktisk klæder den enkeltes personlighed – man må ikke blive slave af moden."
Hvad er dit seneste køb?
"En flaskegrøn kjole fra Cos. Jeg er vild med farven og det klassiske snit. Den kan dresses ned med fede støvler og tætte strømper og bliver super sexet med stiletter og flotte smykker – og så passer den til mine øjne."
Hvem har god stil i dine øjne?
"Eva Kruse fra Danish Fashion Institute. Hun er velklædt, men har jo desuden været super god til at brande danske mærker og gjort meget for at få rykket Danmark fra landsbyligaen op i modens champions league og sat fokus på de dygtige danske designere."
Lenes seneste køb er denne flaskegrønne kjole fra Cos.
Den blå kjoler fra Lanvin for H&M har Lene brugt til mange fester, og hun får altid komplimenter for den.
Når dagen ikke er til kjoler er et sæt som dette fra MaxMaras underlinje Max og Co. et godt alternativ.
Lene sværger til Mac, men kan heller ikke undvære mascaraen fra Dior, parfumen Fleur fra Gucci, Chanels fineneglelakker og den brune øjenskygge fra Tromborg.
Læs også: Mød de førende danske taskedesignere