"En motionsform er ikke nødvendigvis den rigtige altid"
Sidder du også meget stille på arbejdet? Så har krimiforfatter Jeanette Øbro tre gode tip, der kan booste din lyst til motion. Selvdyrker hunflere forskellige former for dans, og så har hun altid sin yoga dvd med sig, når hun rejser.
Gør det, du synes er sjovt
Motion skal være drevet af lyst, og for mig vil det bl.a. sige, at der af og til skal ske noget nyt. Det betød, at jeg i foråret gik til klassisk ballet, mens jeg her til efteråret går til moderne dans. Samtidig har jeg nogle ting, som jeg er glad for og altid vender tilbage til som yoga og afro-dans. Det vigtige for mig er, at motion er noget, som jeg gør af glæde.
Find det der passer til dig lige nu
En motionsform er ikke nødvendigvis den rigtige altid. Tidligere har jeg løbet, og det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen, men jeg har svært ved at komme i gang, så derfor bliver det ikke lige nu. Til gengæld har jeg fundet ud af, at det er en lettelse for mig at komme i fitnesscentret, hvor der er nogen, der fortæller mig præcis, hvad jeg skal – det er helt afslappende for mig, hvilket nok hænger sammen med, at jeg til daglig sidder meget alene og skal have styringen med det hele, og så er det dejligt, når nogle andre tager over.
Der er selvfølgelig også dage, hvor jeg ikke gider fitnesscentret, men så laver jeg noget andet i stedet for – f.eks. et par timers hårdt havearbejde.
Hav styr på dit udstyr
Når jeg ikke kan få timerne i fitnesscentret til at passe ind i min dag, sætter jeg min yoga-dvd på. Ligesom jeg også har den med, når jeg er ude at rejse, på den måde er det nemt altid at få bevæget mig.
Følg med i en uge i Jeanette Øbros liv i dennes uges ALT for damerne (nr. 45/2013).
LÆS OGSÅ: Sunde tips: Drop yoyo-vægten