-
Janni Ree er fascineret af 2. verdenskrig: Har besøgt Hitlers sommerhus
-
Janni Ree bryder tavsheden: "Det er fuldstændig absurd"
-
Janni Ree og Jeppe Stokholm fejrer og nyder kærligheden – men én ting mangler
-
Midt i bogsuccesen: Janni Ree udsat for tyveri
-
Sådan holder Janni og Jeppe sig i form: "Dem, der boller sammen, holder sammen"
-
Peter Asschenfeldt fylder 70 år: Pension og flytning i sigte
-
Janni Ree afslører stor nyhed
-
Janni Ree taler ud: Han var alkoholiker
-
Janni Ree skriver ny bog om mænd: Adskiller sig fra tidligere bøger
-
Janni Ree i ny stor satsning
-
SE VIDEOEN: Janni Ree skræmt fra vid og sans
-
Janni ramt af alvorlig sygdom: Hoster blod op
Anne-Grethe Bjarup Riis rørt af Christopher på hospitalsstuen
Da Anne-Grethes søn var på hospitalet kom Christopher og besøgte afdelingen, og det rørte Anne-Grethe, som ellers ikke var vant til at få besøg.
Da Anne-Grethe Bjarup Riis yngste barn, Gilbert, fik leukæmi i maj 2015 ændrede livet sig til et rent mareridt. Hun var ude af stand til at række ud efter hjælp, og hun følte sig svigtet af både tætte venner og familiemedlemmer.
- Jeg var meget ked af, og jeg syntes, at det var hæsligt, at mine tætteste ikke var der, da jeg havde allermest brug for dem, fortæller Anne-Grethe til Her&Nu, da vi besøger hende på hendes kontor i indre København.
LÆS OGSÅ: Andreas Jessen ændrede livsstil for ny rolle
Anne-Grethes mor besøgte aldrig sit barnebarn på hospitalet, og hendes søskende kom kun få gange for at se deres nevø. Hun bebrejder ikke sin familie længere, men hun mener, at det desværre er en samfundstendens, at vi glemmer at være der for hinanden.
- Det er sådan i vores samfund i dag, at det er den, som har brug for hjælp, som har bolden. 'Du ringer bare, hvis du har brug for mig'. Men når man gennemgår en livskrise, så har man ikke overskuddet til at række ud efter hjælp, men man har behov for, at den er der, fortæller Anne-Grethe.
LÆS OGSÅ: Kristian og Pernille stråler: Viser kærligheden
Selvom Anne-Grethe følte sig svigtet af sine nærmeste, var der dog også nogen mennesker, som overraskede hende positivt i forløbet. En af dem var sangeren Christopher, som i samarbejde med Team Rynkeby kom og besøgte afdelingen for kræftramte børn på Rigshospitalet. Gilbert lå på daværende tidspunkt i isolation og måtte derfor ikke deltage i det officielle arrangement. Det stoppede dog ikke Christopher, som straks valgte at iklæde sig handsker og kittel for at træde ind på Gilberts stue.
Artiklen forsætter under billedet.
- Det var simpelthen en gave, og jeg blev så rørt. Det kræver virkelig sympati og overskud at træde ind i et rum med børn, som er dødeligt syge, men det gjorde han, siger en meget berørt Anne-Grethe til Her&Nu.