-
Alexander Wessel Rasmussen og Ida Karstoft afslører: Vi er kærester
-
Laurids og Sofie afslører deres fremtidsplaner
-
Sofie takker nej til reklamejobs efter "Bachelerette"
-
Anton fra “Bachelorette” jubler: Nu er vi kærester!
-
To timer efter hjemkomst: Laurids tvunget til at rejse ud af landet
-
Det tænkte Sofie under kysset med Oliver
-
Winnie Topp efter operation: Giver status på helbredet
-
Hvor sødt! Sådan har Laurids og Sofie foreviget minderne fra "Bachelorette"
-
Petra forklarer: Derfor bliver "Bachelor" fravalgt til fordel for "Bachelorette"
-
Carl-Emil havde særlig kvinde med på rød løber
-
Simon om kærligheden efter "Bachelorette": Jeg har lidt kørende
-
Se alle billederne: Så vild var "Bachelorette"-finalen
-
Adam afviser Reddit-rygter
-
Mie og Adam gik fra hinanden efter seks måneder: Derfor taler de ikke sammen i dag
-
Adam blev væk fra finalefesten: Nu forklarer han årsagen
-
Gravide Mille Funk stråler på rød løber: Starter mødregruppe med Jenna
-
Sofie Martinusen afslører sød historie bag nyt look
-
Lauritz fandt kærligheden i flyet på vej hjem fra "Bachelorette"
-
Adam udeblev fra "Bachelorette"-finale: Nu reagerer Mie
-
Mie og Adam blev kærester efter "Bachelorette": Sådan går det i dag
Derfor var børnene ikke med til bryllup
Hverken Lasses piger eller Dorthes drenge var en del af vielsen, og det var der en god grund til.
Det var et rørende øjeblik, da Lasse og Dorthe blev viet i "Gift ved første blik". Eksperterne vurderer dem som værende det stærkeste match nogensinde, og gnisterne var da heller ikke til at tage fejl af for parret, som endte med at dele både kys og kærlige blikke kort efter deres første møde.
LÆS OGSÅ: Lene Beier bekræfter: Derfor er han stoppet på hotellet
Artiklen fortsætter efter videoen.
I programmet får deltagerne lov til at invitere udvalgte venner og familie med til tv-brylluppet, men på både Lasse og Dorthes side manglede der nogle af de mennesker, som står dem allernærmest.
- Børnene var ikke med til brylluppet. Jeg synes ikke, det var nødvendigt, de var med til vores første møde, jeg vidste jo ikke, hvordan jeg ville reagere. Dagen var også så overvældende, så jeg ville være nervøs for ikke kunne være til stede til eventuelt tage mig af dem, fortæller Dorthe.
Det viste sig hurtigt, at en af de mange ting, Lasse og Dorthe havde til fælles var deres overvejelser omkring børnenes deltagelse. Lasse havde også valgt, at hans børn ikke skulle deltage, og det var også et helt bevidst og velovervejet valg.
- Det er jo en tv-opsætning, så det der med at have mine piger, og jeg så samtidig ikke rigtig kunne være noget for dem, det tror jeg ville være meget meget svært for mig. Det er jo lidt det der med, at jeg skal være noget i den her relation, så kan jeg ikke være der for dem samtidig, fortæller Lasse og fortsætter:
- Og så er der også det andet med, at tænk nu, hvis det ikke var et godt match, hvis det blev akavet og underligt. Så det var for at beskytte dem lidt i det hele. De vidste jo, det kom til at ske og syntes, det var spændende, at deres far skulle på tv.
Selvom det første møde endte med at blive over al forventning, og Lasse gerne ville have delt den begejstring med sine døtre, fortryder han ikke sit valg om at skåne børnene for tv-setuppet i første omgang.
Om Dorthe og Lasse ender med at introducere hinanden for deres børn i løbet af sæsonen, må man vente og se.