Pressemøde forud for 2025 sæsonenes 'Syng med' på Plænen
Pressemøde forud for 2025 sæsonenes "Syng med" på Plænen

Kandis-Johnny afslører stort tv-projekt

Dansktopsangeren løfter sløret for et helt nyt tv-program.

logo herognu HER&NU HN

I begyndelsen af året udgav Johnny "Kandis" Hansen og tv-lægen Bente Klarlund bogen "Kandis og Klarlund på kur." I bogen gik makkerparret sammen om en fælles mission - nemlig at inspirere læseren til en sundere livsstil. 

LÆS OGSÅ: Klaus Riskær viser kæresten frem: 36 års aldersforskel

Nu er der mere godt på vej. Faktisk kunne Johnny løfte sløret for et tv-projekt, da HER&NU mødte ham til "Syng med" i Tivoli.

- Vi er faktisk i gang med at caste nogle publikummer og fans til at skulle lave nogle tv-programmer. Som opfølgning på bogen her, så laver de seks tv-programmer på TV 2, hvor jeg og Bente går forrest, fortæller den 59-årige musiker.

Artiklen fortsætter under videoen...

Og Johnny, der ofte er på farten med bandet, kender desværre selv alt for godt til overvægt og usund livsstil.

- Jeg håber, at der er rigtig mange, der vil være med til at skabe en ny livsstil. Det er vigtigt for mig at ændre min livsstil. Jeg har i perioder været megausund. Så jeg er virkelig i gang med at prøve at ændre min livsstil, siger dansktopsangeren, der indrømmer, at han i perioder har levet mest af tankstationsmad, når han har været på landevejene. 

Johnny fortæller, at det nye tv-projekt starter til august og slutter omkring november. 

- Det bliver de der fire måneder, hvor vi skal ændre vores livsstil. Det er jo ikke bare en slankekur, fortæller Johnny.

"Kandis"-sangeren mener, at de leder efter omkring 10-20 publikummer, der skal deltage i det nye koncept. Det vides endnu ikke, hvornår det færdige program får premiere.

LÆS OGSÅ: Rachel deler ubehagelig oplevelse med buschauffør: Det er utrygt som kvinde