Birgitte Hjort er blevet mor igen

Birgitte Hjort Sørensen er blevet mor – igen

Den 38-årige skuespiller er blevet mor til endnu en pige – det afslører hun i dag på Instagram.

Det er et billede af en lille knyttet hånd, som afslører, at skuespiller Birgitte Hjort Sørensen er blevet mor for anden gang.

”Denne lille knyttede hånd er nu en del af vores familie, og intet kunne gøre os lykkeligere,” skriver hun i opslaget på Instagram.

Den nybagte mor til to skriver samtidig, at den lille pige er kommet til verden i en tid, hvor afstand og nærhed har fået forstærket betydning:

"Aldrig har det givet mere mening at blive hjemme."

Tilbage i november afslørede skuespilleren, at hun ventede endnu en lille pige med en fin mave - også på Instagram.

Birgitte Hjort Sørensen og hendes kæreste tv-manden Kristian Ladegaard- Pedersen har i forvejen datteren Karoline fra 2018.

Skuespilleren har tidligere udtalt til BT, at hun godt kunne tænke sig at få flere børn, og i den forbindelse fortalte hun, at fødslen af hendes første datter har ændret hende som skuespiller:

"Jeg tror, man bliver en bedre skuespiller, sanger og kunstner i det hele taget for hver dag, der går, fordi man oplever mere i livet. Men det er en skelsættende livserfaring at få – at blive mor. Der er selvfølgelig nogle nuancer i livet, som jeg ikke kunne forstå før," sagde hun dengang.

Om Birgitte Hjort Sørensen

  • Blev landskendt som Katrine Fønsmark i DR-serien "Borgen" og som Marie Krøyer i filmen af samme navn (2012).
  • Er også kendt fra Hollywood-filmen "Pitch Perfect 2", HBO-serien "Vinyl", et afsnit af "Game of Thrones", TV2-serien Greyzone og som vært på DR-underholdningsprogrammet "Flashback".
  • Har som den første dansker landet en hovedrolle i et teaterstykke på Broadway i New York – nemlig "Farlige Forbindeser".
  • Er kæreste med tv-manden Kristian Ladegaard-Pedersen, som hun sammen har datteren Karoline med.

Kilde: ALT for Damerne