-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Ny IKEA-særkollektion: Kan kunst og hverdag smelte sammen?
”Kunst hver dag for alle” – det er mottoet bag IKEAs nye særkollektion Art Event, der lanceres for sjette gang i håbet om at forene kunst og hverdagspraktik i hjemmet.
Kunst og praktik kan sagtens gå hånd i hånd.
Det mener IKEA, der – for sjette gang – lancerer særkollektionen Art Event, som har til formål at sløre grænserne mellem kunst og funktionelt design.
IKEA har indgået et samarbejde med fem kunstnere og designere, der i alt har skabt 10 genstande – blandt andet en lampe og et ur – der både kan inspirere kunstnerisk og bruges praktisk i hjemmet.
”Før i tiden var der en meget skarp grænse mellem kunst og design. Med denne kollektion ønsker vi at vise, at det at være kunstner eller designer ikke fastholder dig i én boks – du kan sagtens arbejde inden for de forskellige felter og forene dem. Art Event er en kollektion af kunst, der er for alle, og som er skabt til at blive brugt. Alle genstandene har en funktion og er nyttige i hjemmet, samtidig med at de er et kunstnerisk indspark i din indretning derhjemme,” fortæller Henrik Most, kreativ leder i IKEA, i en pressemeddelelse.
Ny vision: ”Kunst hver dag for alle”
IKEA Art Event 2021 er stablet på benene i samarbejde med de fem kunstnere og designere: Daniel Arsham, Gelchop, Humans since 1982, Sabine Marcelis og Stefan Marx.
”Hver kunstner har sin egen vision for deres genstand, der fører det fra det ordinære til det ekstraordinære,” siger Henrik Most i pressemeddelelsen og fortsætter:
”Fra Daniel Arshams vision om at skabe “diskrete manipulationer”, som du måske ikke straks bemærker til Sabine Marcelis vision om, at hendes design skaber ”et øjebliks forundring” og fremkalder en følelsesmæssig reaktion og nysgerrigt engagement. Art Event viser fremtiden for, hvordan man kan leve med kunst – hvor det kan bruges såvel som reflekteres over. Der er ingen grænser i IKEAs nye vision: kunst hver dag for alle.”
Se den nye kollektion her:
Den nye kollektion kan købes i IKEA-butikker og online til maj.