Kong Frederik, dronning Mary, prins Vincent, prinsesse Isabella og prinsesse Josephine ved Royal Run 2026 i København.
Kong Frederik, dronning Mary, prins Vincent, prinsesse Isabella og prinsesse Josephine ved Royal Run 2026 i København.

Hvem var den heldige løber? Mary og prinsesserne tog imod med kys

Der var kærlig modtagelse i målområdet fra de royale kvinder.

logo herognu HER&NU HN

Der var godt humør både på ruten og ikke mindst ved målstregen til gårsdagens Royal Run, hvor dronning Mary, prinsesse Isabella og prinsesse Josephine stod klar til at tage imod kongen og deres bror Vincent, som begge havde kastet sig ud i 10 km strækningen.

Det var dog ikke kun deres egne to familiemedlemmer, som de royale kvinder heppede på og tog imod. Der blev uddelt masser af high fives og en enkelt heldig herre fik mere end det.

Én løber blev nemlig modtaget med kærlige kindkys af både Isabella, Josephine og Mary.

Det er der dog en god forklaring på. Den heldige løber var Peter Heering, som er en mangeårig ven af kongehuset. Venskabet går flere generationer tilbage til hans mor, Susanne Heering, som i 1965 blev en af dronning Margrethes tætteste veninder. 

Peter og hans hustru Caroline har i mange år været en del af Frederik og Marys helt tætte inderkreds, og de var også blandt gæsterne, da prins Vincent og prinsesse Josephine for nylig blev konfirmeret.

Derfor blev Peter Heering modtaget som familie ved målstregen i Royal Run. Se den søde video herunder.