Spis lige nu: Juice, chokolade og mad fra Vesterhavet
Denne uge anbefaler madredaktøren alt fra frisk fisk til chokolade med mojito-smag.
Juice-amok
Pres, kværn og blend de sundeste juicer med Louisa Lorang, der lige nu er aktuel i programmet Grillfeber. Louisa Lorang bruger selv en 'juicetur' i ny og næ for at få mere energi og bedre mæthedsfornemmelse over for al den skønne mad, som hun elsker.
Louisa Lorang. Juice & co. Lindhardt & Ringhof. 150 kr.
Spis din mojito
Sommertid er cocktail-tid, og det har inspireret Hotel Chocolat til at kombinere chokolade og cocktails i en og samme bid.
Mojito Pocket Selection, 85 g, 105 kr. Hotelchocolat.com
Smag på sommerlandet - hvis du tør
For nogle år siden fik jeg det perfekte stjerneskud på en lille, undseelig café med udsigt til Vesterhavet. Nye asparges, hjemmerørt dressing og frisk fisk. Ren sommernydelse. I modsætning til meget andet af det man finder i det danske ferieland, der overvejende består af pomfritter, pizza og pølsemix for lige at nævne et par klassikere. Der er langt mellem de gode spiselige snapse derude, hvor vi holder ferie. Og selvom det går frem nogle steder, så virker det tit som to skridt tilbage.
Da jeg året efter vendte tilbage til den lille cafe, var konceptet lavet om. Nu med italienske sandwich og burger på menuen. Øv for en skuffelse. Men jeg håber (naivt) på flere fremskridt end tilbageskridt, når jeg lige om lidt drager ud i sommerlandet og måske finder flere friske fisk end fritter.