Sådan laver du sprødstegt fiskefilet med selleri-æble-remoulade

Sådan laver du sprødstegt fiskefilet med selleri-æble-remoulade

Ingredienser

  • 200 g knoldselleri
  • 1 æble
  • 2 spsk finthakket rødløg
  • 4-5 spsk cremefraiche 18 %
  • 2 spsk finthakket dild
  • 1½ tsk dijonsennep
  • ½ tsk karry
  • salt og peber
  • 8 rødspættefileter
  • 2 æg
  • hvedemel
  • 200 g rasp
  • 1 dl kruspersille
  • 1 fed hvidløg
  • 1 tsk revet citronskal
  • 250 g små tomater på stilk
  • 1 citron skåret i både
  • Tilbehør:
  • kartofler eller brød

Sådan laver du Sprødstegt fiskefilet med selleri-æble-remoulade

  1. Riv selleri og æble på den fine side af rivejernet. Rør finthakket rødløg sammen med cremefraiche, dild, dijonsennep, karry, salt og peber.
  2. Pisk æggene og 2 spsk koldt vand sammen med en gaffel i en dyb tallerken. Kom hvedemel på en anden tallerken og rasp på en tredje tallerken. Vend fiskestykkerne først i mel, så i æg og afslutningsvis i rasp. Læg de panerede fiskestykker på et fad, indtil de skal steges.
  3. Hak persillen fint, og pil og hak hvidløg fint, og bland det sammen med revet citronskal. Steg tomaterne 2-3 min på en pande med olivenolie. Krydr med salt og peber.
  4. Steg fiskefileterne på en pande med olivenolie og lidt smør 4 min på hver side, til de er sprøde og gennemstegte. Servér de sprødstegte fisk med et drys persille, tomater, citronbåde og selleri-æbleremoulade. Spis kogte kartofler eller brød til.
  5. TIP! Prøv også at servere remouladen til skiver af culottesteg i en god sandwich med sprød salat og grøntsager.