-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Udskældt skobrand laver ny model - og vi er allerede fans
Modellen er en god gammel klassiker, som genfortolkes igen og igen - nu i en let og dansevenlig udgave.
Den kære plastiksko har undergået lidt af en forvandling - også når det gælder popularitet.
Hvad der begyndte som en yndet havesko for seniorfolket (både mine svigerforældre og min mor var firstmovers), så kom vores børn med på vognen, da de jo er så nemme at hoppe i (dog indkøbt af de førnævnte svigerforældre), og pludseligt befandt jeg mig selv som indehaver af op til flere par - meget gerne platformmodellerne, der hjælper mig (der er 1.65) op i de højere luftlag.
Jeg taler selvfølgelig om Crocs, som jeg bruger i haven og til og fra træning, men som også sidder på mine fødder på arbejde, til koncert - ja, jeg havde endda et glimmerpar på til et bryllup sidste sommer pyntet med rose-charms, selvfølgelig.
Fodtøjet har fået mange kommentarer med på vejen. Flere synes, at de er grimme, andre har også opdaget min begejstring for den bløde sko, der næsten har udkonkurreret min hang til sneakers.
En hurtig søgning på brandet fortæller, at Crocs blev grundlagt i 2002 i Colorado, USA, oprindeligt som en skridsikker sejlersko lavet af et særligt let skummateriale, Croslite. Siden de begyndte crocs-rejsen med en basic-sko, har de udviklet støvler og sandaler. Ligesom du kan få en højhælet variant og en særlig trekking model.
Men nu er Crocs aktuelle med en ny variation af en skomodel, der er elsket af de fleste; nemlig ballerinaen.
Den kan styles både med eller uden en lille sok. Brug den til nederdel eller jeans - og tag dem på til hverdag og fest.
Herunder er nogle af vores favoritter:
Classic Ballet Crocs, 349 kr. hos Zalando
Classic Ballet i leopard, 399 kr. hos Boozt.
SOg en mere sporty model har de også fået lavet. En ny tendens af ballerinaen, som vi også tidligere har skrevet om.
Crocs Terre, 450 kr. hos Naked.