-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Maria Montell: "Det skal ikke bare være moderne"
Selvom hun både er vild med Malene Birger og Marc Jacobs, hopper sanger og sangskriver Maria Montell, 43, ikke med på enhver trend, men vælger altid ud fra devisen om, hvorvidt den enkelte ting klæ’r hende.
Hvor holder du af at shoppe?
"Det kommer an på, om jeg har penge at shoppe for. Har jeg det, skal jeg en tur til Cannes, hvor jeg har familie boende. Her skal jeg gå ned ad Croisetten og måske købe mig et DYRT stykke tøj eller sko. Hvis kontoen er tom, er jeg til genbrug. Men jeg elsker at købe tøj, når jeg er ude at rejse. Keder mig lidt ved at shoppe herhjemme. Ellers kan jeg godt finde på at gå i Illum… Der kan jeg lige købe noget til mine børn og min mand og min mor og min far…"
Hvilke er dine favoritdesignere eller mærker?
"Jeg kan stadigvæk godt lide Malene Birger. Hun kan noget feminint og har noget retro over sig, som jeg kan lide. Marc Jacobs er også en af mine favoritter både på sko-, taske-, kjole-, bukse-, og T-shirt-fronten. Ikke dårligt at kende dem, der har butikken…"
Hvad betyder mode og stil for dig?
"Jeg har brug for ”at se ud” igennem mit job, som jo tit foregår på scenen. Og når jeg står der, er det vigtigt, at jeg føler mig som en HEL million, og så skal det, jeg har på, også gerne virke inspirerende på mit publikum. Derudover er det vigtigt, at det ikke bare er moderne, men at det også klæder mig."
–Tøj skal virke inspirerende og have blikfang – især når Maria optræder. Her er hun i et af sine favorit-sæt, denim fra top til tå. Skjorte, Ralph Lauren og bukser, Malene Birger.