-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Modeuge i Paris: Læs redaktionens dagbog fra første række
Moderedaktør Gertrud og chefredaktør Anne er i øjeblikket i Paris, hvor de bringer dig højdepunkterne fra de mange mode-oplevelser i byernes by.
Stella McCartney
Paris´smukke opera er traditionen tro ramme om et af modeugens mest hypede shows, nemlig Stella McCartneys.
Kollektionen bød på masser af Stella-klassikere i nye fortolkninger: jakkesæt i 70´er lignende mønstre i blå, grønnne og rødlige mønstre. Sexede korte kjoler, der på smukkeste vis viste supermodeller som Orlando Blooms kone, Miranda Kerr (yderst th.) og Stellas bedste veninde Natalia Vodianovas (nummer 2 fra højre) perfekte ben frem.
En sexet og gennemført kollektion.Kendisser
Gaderne er fulde af modeelskende kendisser, og vi mødte nogle af de mest fashionable, og så på en ganske almindelig mandag ...
Her ses Rachel Zoe med sin husbond Roger i baggrunden, der som regel er med hende til shows.Carine Roitfeld er tydeligvis lige så stor fan af Givenchys nyeste kollektion som Eurowoman, og Carine viste et af de fantastiske look, som var helt dugfriskt fra catwalken.
Vi andre dødelige kan først få fingrene i det til næste år.
Se vores review fra Givenchy S/S12 her »Danmarks modebosser Uffe & Kim.Dejligt mange farver - læg især mærke til stiletterne.
Casting director Natalie Joos.
Smukke norske modepiger.
Vero Modas nye kampagnepige Alexa Chung set bagfra (hvor hun også er køn).
Re-see hos Trash CoutureHotellet George V er mange gange blevet kåret som verdens bedste. Her valgte danske Ann Wiberg med sit mærke Trash Couture at holde private visninger for sine kunder.
Vi så de fine nye couture-kjoler og sludrede med en af Anns gode kunder Zoe, der prøvede flere af de nye modeller.Zoe i Ann Wibergs design.Anne iført By Malene Birger-kjole og Bottega Veneta-sandaler sammen med Ann Wiberg.Chloé
Vi glæder os altid til at se, hvad Chloé finder på - denne gang var der masser af hvidt, creme og brændte nuancer på catwalken. Alt i bedste 70´er-stil, som efterhånden er husets kendetegn.
Pigerne her er altid smukke og lækre, og man vil gerne være en Chloé-pige næste sæson, for der er masser af fine nederdele i midi-længden, korte vide jakker, farverige tasker og den ultimative cremefarvede læderjakke.
De danske Piff Paff-piger skulle spille til Chloés fest om aftenen.
Redaktionens lookGertrud iført kjole af eget design, sandaler fra Givenchy og taske fra Céline.Anne iført kjole fra Marc Jacobs, sandaler fra Bottega Veneta og taske fra Givenchy.Re-see hos Isabel Marant
Vi tog også et smut forbi Isabel Marants showroom i det charmerende Marais-kvarter. Stedet hvor de chikke og fashionable unge parisienner hænger ud på de hyggelige cafeer og hippe in-steder.Den franske darling Isabel Marant bød endnu engang på en fantastisk kollektion med et miks af sporty silhuetter i American style, farverige prints, sjove strukturer, patchwork og masser af finurlige detaljer.
Vi fandt hurtigt vores favoritter fra kollektionen, bukserne i patchwork og dem med fine farverige snore syet på til et abstrakt print. Både på bukser og sko var der valgt smukke eksotiske slangeprints, så du kan trygt gemme sidste års dyreprint, fordi denne sæson er det et hit igen.Show-room model hos Isabel Marant.Her er nogen af vores favoritter fra kollektion.
Anne har kjole på fra By Malene Birger og Gertrud er iført top fra Fogal, shorts fra Zara, sko fra Givenchy og taske fra Céline.