Færøske Sissal Jo deltager i Dansk Melodi Grand Prix 2025 med sangen "Hallucination"
Foto: Bo Nymann
Sissal sagde nej til "X Factor"
Simon Cowell ville have hende med i "X Factor", men færøske Sissal valgte en helt anden vej.
Da Eurovision-stjernen Sissal som ganske ung meldte sig til det britiske "X Factor", blev det starten på en oplevelse, der både kunne have ændret hendes liv - og som gjorde det på sin egen måde. Hun var tæt på at træde ind i rampelyset for alvor, men traf i sidste øjeblik en overraskende beslutning, som hun i dag er dybt taknemmelig for.
Artiklen fortsætter under videon:
Det fortæller hun i et interview med DR.
- Jeg får svar efter et par timer, at de gerne vil have mig med på tv. Og jeg gik fuldstændig i panik, og jeg siger så nej. De bliver ved med at ringe og skrive, fordi de rigtig gerne vil have mig med, siger hun til mediet.
Den færøske sangerinde blev faktisk positivt bemærket af flere af dommerne - især én af dem.
- Der er nogle af dommerne, der rigtig godt kan lide mig. Det er så tilfældigvis Simon Cowell, der rigtig godt kan lide mig. Men jeg kan bare huske den følelse af, hvor lettet jeg var, da jeg valgte at sige, at jeg skal ikke den vej alligevel.
For Sissal blev hele oplevelsen et wake-up call. Hun opdagede, at hendes krop sagde fra - og at hun simpelthen ikke var klar til den form for eksponering og kritik, der ofte følger med det offentlige spotlight.
LÆS OGSÅ: Som mor er komiker Linda P ekstra opmærksom på at være kedelig
- Hvis 21-årige jeg skulle høre på, at jeg var grim og en fed flodhest, så ville jeg måske se, hvordan jeg kunne tilfredsstille dem. Nej, hell no, siger hun og understreger, at man med alderen bliver bedre rustet til at håndtere den slags.
I dag - som 30-årig - står hun et helt andet sted og lader sig ikke slå ud af negative kommentarer. Og netop derfor har hun også et klart råd til unge, der drømmer om en karriere i musikbranchen.
- Til alle jer unge – get back in school. I må gerne være gamle, når I starter. I behøver ikke være 19 år for at få succes senere i livet. Så jeg har aldrig nogensinde fortrudt det. Nogensinde, siger hun.