Thomas og Mette griner i 'Gift ved første blik'
Thomas og Mette i "Gift ved første blik"

"Gift ved første blik"-Mette: Programmet har hjulpet mig

Der er intet, Mette Overmark fortryder ved sin tv-deltagelse tidligere på året.

Logo Realityportalen RP RPLOGO

2025 har været et vildt år for Mette Overmark, som blev gift i bedste sendetid. Kærligheden til Thomas brast efter programmet, men det betyder ikke, at hun fortryder sin deltagelse.

LÆS OGSÅ: Stuntscenen gik galt i "Oxen": Slag i tindingen

Artiklen fortsætter efter videoen.

Det fastslår hun til Reality Awards julefrokost, da Realityportalen møder hende til en snak om tiden efter "Gift ved første blik"

- Jeg synes, der er mange gode ting, jeg tager med mig fra programmet. Det her med, at jeg kan mærke, jeg er klar til at date og føler mig mere sikker på, at jeg er god nok, som jeg er. Det har programmet helt sikkert hjulpet mig med, og det er jeg meget taknemmelig for, fortæller hun og fortsætter:

- Både det at være med og møde et menneske, der kunne lide mig, som den jeg var lige i det her moment. Men også alt det kærlighed jeg har mødt efterfølgende fra mennesker omkring, som har overdynget mig med kærlighed på grund af min historie og har kunnet spejle sig i det, det har virkelig været overvældende og har boostet mig i forhold til, hvem jeg er. Det er jeg virkelig glad for.

Står sløjt til med datingen

Derfor ville Mette ikke gøre noget som helst om, når det kommer til hendes tv-optræden. Og selvom det ikke endte med kærlighed, så er hun stadig klar til at møde den rette.

- Jeg vil gerne date, men det står lidt sløjt til, synes jeg. Jeg er åben, men jeg ser ikke nogen, jeg dater ikke nogen. Der er nogen, der skriver til mig, men måske er jeg lidt kræsen. Det tænker jeg også godt, man må være, fortæller hun og forklarer, hvad hun søger:

- Jeg leder jo bare efter en livsledsager. Jeg leder efter en, der har lyst til at hoppe på det her kærlighedstog med mig. En der tør, og en der måske også har noget livserfaring og styr på sit liv, men er klar på noget nyt sammen med mig.

Mette og Thomas, som hun blev gift med i programmet er stadig gode venner den dag i dag.

- Thomas og jeg er et godt sted, vi er gode venner, og vi taler sammen og ses. Der har aldrig været noget dårligt mellem mig og Thomas, og det gjorde det svært, for vi kunne rigtig godt lide hinanden og nu som venner. Så vi vil hinanden det bedste, og det er jeg taknemmelig for, fastslår hun.