-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Rikke og Niels har prøvet i to år: Vennepar giver status på deres babydrøm
Venneparret Rikke Østergaard og Niels Ove Kildahl fra "Sommerdrømme" ønsker et barn sammen, men vejen til drømmefamilien kan tage tid.
Venneparret Niels Ove Kildahl og Rikke Østergaard, der er akutelle i "Sommerdrømme" mødte hinanden for 21 år siden, da de begge startede på Vester Thorup Efterskole med fokus på musik og drama.
Artiklen fortsætter under videoen:
Selvom både Rikke og Niels dater, så er det ikke den konstellation, de ønsker for et familieliv. De ønsker nemlig at få barn sammen.
– For mig har det ikke været den konstellation, der giver mening at lave familie med. Jeg har i lang tid tænkt, jeg ikke skulle have børn, fordi jeg havde tænkt, at den eneste mulighed var at få det med en partner, så det er familieformen, der kommer først for mig, forklarer Rikke og uddyber, hvorfor det passer så meget bedre for hende, at hun får barn med en ven i stedet for en partner.
– Det er de relationer, der har været mest stabile i mit liv og som føles mest solidt. Samtidig føles veaannerelationer mere fleksible med et udgangspunkt, der er mere åbent end en kæresterelation. Det her føles mere langtidssikrende og mere stabilt.
Artiklen fortsætter under billedet:
Niels og Rikke har i to år forsøgt at skabe det barn sammen, der skal være centrum for deres vennefamilie, men drømmen lader vente på sig.
– Vi fik et kit med forskellige remedier, som man kunne bruge hver for sig, og det har vi gjort et års tid, og nu er vi inde i det offentlige, forklarer Niels, mens Rikke tilføjer:
– Vi har været i det offentlige i cirka fem måneder nu, og det er helt fantastisk hjælpsomt og omsorgsfuldt. Men det har været en lang proces.
Artiklen fortsætter under billedet:
Ifølge Rikke og Niels ser alt fint ud, og de har gode forudsætninger for at få et barn, det er bare ikke lykkedes endnu.
– Det er noget af det, der er mest frustrerende for mig, for jeg vil gerne have en årsag til alt. Jeg vil gerne vide præcis, hvad der gik galt, så jeg kan gøre det bedre næste gang. Men det kan man ikke, det er bare biologien, fortæller Rikke og tilføjer, at de har troen på, at det nok skal lykkes.
Følg vennerne i ”Sommerdrømme” hver onsdag på TV 2 FRI eller TV 2 Play.
Artiklen er første gang bragt i denne uges HER&NU-blad. Du kan tegne et abonnement ved at klikke HER.