Katrine Engberg har indset noget vigtigt om konflikter i parforholdet: ”Det er nyt for mig”

"Jeg synes, det er sindssygt fedt at opdage, at man kan lære noget helt nyt, når man er midt i 40’erne," siger krimiforfatteren, som i sit forhold med manden Jakob Engberg Jensen har fået et helt nyt syn på konflikter.

ALT for damerne logo

Både Katrine Engberg og hendes mand, Jakob Engberg Jensen, har det, hun kalder et iltert temperament. De er også begge to følelsesmennesker, siger hun i et stort interview med ALT for damerne, men fortryder med det samme ordvalget og uddyber:

– Følelsesmennesker … Det lyder som om, jeg prøver at forherlige noget. Det, jeg mener, er, at jeg tror, at der er nogle mennesker, der er mere i den robuste ende, og så er der andre, der er meget påvirkelige. Og Jakob og jeg er begge to meget påvirkelige. Vi er fintfølende overfor, hvad der foregår i verden, og vi er lette at slå ud af kurs. Det er jo både godt og skidt. Vi har også en intuitiv, instinktiv fornemmelse af hinanden, og jeg har aldrig kendt et menneske – eller er blevet genkendt af et menneske – som Jakob. Det er helt ind til knoglemarven. Og jeg forstår alt, hvad der foregår i ham, fordi jeg er skruet præcis sådan sammen selv. Det er der en enorm tryghed i.

Hun oplever samtidig, at de også begge reagerer tydeligt i bestemte situationer.

– Samtidig kan vi jo også tage på vej, fordi vi føler stort. Når jeg præsenterer en idé, og Jakob skyder den ned, så føler jeg noget omkring det. Det er ikke gratis for mig, for jeg investerer mig selv i det, jeg laver. Jakob er også et meget investeret menneske. Meget engageret i alt, hvad han gør. Og derfor tager han også på vej, hvis hans idéer bliver hældt ad brættet. Vi kan have nogle kæmpe diskussioner, men jeg synes, det er befriende og faktisk tryghedsskabende at dele mit liv med et menneske, som er så tydeligt, som Jakob er.

Derfor har Katrine Engberg besluttet sig for, at hun på samme måde som ham vil give udtryk for, hvad hun synes og mener.

– Jeg tilstræber også selv at være så tydelig, som jeg overhovedet kan, fordi jeg nu – relativt sent i livet – har forstået, at det jo ikke er konflikterne, der er skræmmende. Det er de konflikter, man ikke tager, der er utryghedsskabende. Hvis jeg kommer med nogle fuldstændig klare retningslinjer til dig for, hvordan jeg godt kunne tænke mig, at den her dag forløber mellem os, så gør det dig tryg. Også selvom du ikke er enig. For når jeg melder klart ud, har du også muligheden for at sige, hvad du mener, og så kan vi tale det på plads. Det er utrolig banalt, men for mig er det faktisk nyt. Det er noget, jeg har lært igennem de seneste fem år, hvor Jakob og jeg har været sammen, og jeg synes, det er sindssygt fedt at opdage, at man kan lære noget helt nyt, når man er midt i 40’erne.

Katrine Engberg

Krimiforfatter, der er aktuel med romanen ”Tandfeen”.

Debuterede med ”Krokodillevogteren” (2016) om kriminalbetjentene Kørner og Werner, der blev en serie af fem romaner. 

Fra 2022-2025 kom krimiserien i tre bind med privatdetektiven Liv Jensen. 

Engbergs bøger udkommer i over 30 lande, og i 2021 modtog hun Martha Prisen. 

Hun er 51 år og gift med Jakob Engberg Jensen siden 2023. 

Har sønnen Cassius, 16, fra sit ægteskab med Timm Vladimir.

Læs hele interviewet med Katrine Engberg i ALT for damerne uge 35, hvor hun også fortæller om sin nye bog, der er baseret på et frastødende rygte, og om at begynde på en række helt nye hobbyer.