-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Er det muligt for mig at føde hjemme?
Spørgsmål:
Jeg vil gerne føde hjemme næste gang, men er rhesusnegativ. Kan jordemoderen tage blodprøver hjemme hos os selv umiddelbart efter fødslen, eller skal vi begge to køres på sygehuset bagefter?
Cecilia
Læs jordemoderens svar på næste side.
Svar:
Hej Cecilia
Din rhesusnegative blodtype er ingen hindring for at føde hjemme. Jordemoderen tager en blodprøve fra barnets navlestreng, når det er født. Blodprøven tager hun med tilbage på hospitalet, som så undersøger, hvilken blodtype barnet har. Er barnet rhesusnegativt, gøres ikke noget. Er barnet derimod rhesuspositivt, skal du have en såkaldt anti-D-indsprøjtning inden 48 timer.
Årsagen er, at hvis du som rhesusnegativ har båret et rhesuspositivt barn i maven, er der en lille risiko for, at du vil danne antistoffer mod rhesuspositivt blod. Det foregår på følgende måde:
Lidt af barnets blod er kommet over i din blodbane, for eksempel under fødslen. Når rhesuspositivt blod kommer ind i blodbanen med rhesusnegativt blod, vil du reagere med at danne antistoffer mod det fremmede blod. Næste gang du bliver gravid, har du så antistoffer i blodet mod rhesuspositivt blod. Hvis dit næste foster også er rhesuspositivt, vil dine antistoffer begynde at nedbryde dit fosters blodlegemer. Og det er ikke godt.
Hvis det barn, du snart skal føde, således er rhesuspositivt, bliver du bedt om at komme ind på fødeafdelingen for at få en indsprøjtning med anti-D inden 48 timer. Får du den, danner du ikke antistoffer. Dog ses det i sjældne tilfælde, at man danner antistoffer alligevel. Derfor er det vigtigt, at der i næste graviditet bliver taget blodprøver i begyndelsen og i uge 34, så man kan være sikker på, at der ikke er dannet antistoffer mod rhesuspositivt blod.
Venlig hilsen
Gitte Dencker