Funkis med sydlandsk inspiration
Familien Andersen købte en sommerhusgrund, men rev det faldefærdige hus ned, opførte et nyt, moderne hus i to etager og indrettede sig med deres store passion: designmøbler.
Rundt om de større byer i Østjylland ligger en del gamle sommerhusområder, som efterhånden bliver en del af byen. Grundene får helårsstatus, hvilket betyder, at folk rager de gamle, utidssvarende sommerhuse ned og bygger nye, flotte helårsboliger.
Vi har besøgt en familie, som for snart 20 år siden købte en grund med et faldefærdigt sommerhus og en tilgroet have.
– Vi brugte et års tid på at diskutere med arkitekt og indretningsarkitekt. Ønsket var et modernistisk hus i to etager med en stor tagterrasse, som man ser det sydpå. Herfra skulle man kunne nyde udelivet ugenert og samtidig glædes over haven, som skulle anlægges med minimalt vedligehold. Desuden skulle haven være grøn det meste af året. Typisk beplantet med lyng og rododendron, fortæller den kvindelige beboer.
Som sagt så gjort. Og huset står nu – i moderne funkis stil.
Design delikatesser
Parret har længe haft en forkærlighed for designmøbler.
– Vi har altid interesseret os for godt design. Fra vi var helt unge har det været en vigtig del af vores måde at bo på. Vi vil helst have få ting og gerne ting af høj kvalitet. Måske har det noget med vores "forfinede" arbejde med tænderne at gøre, funderer ejeren.
Førstesalen domineres af den store terrasse, men der er også blevet plads til forældresoveværelset med bad og en mindre tv-stue. For et par år siden inddrog man lidt af terrassen for at gøre tv-stuen større.
Væggene er både ude som inde svagt tonede i en blød sandfarve – ude en tone mørkere end inde, så det hvide loft, vinduer og døre tydeligt markeres på baggrund af de farvede vægge.
I indgangspartiet er gulvet monteret med en praktisk, italiensk terrazzoflise i en råhvid tone med masser af kulørte glassten i mange farver. Tæt på er indtrykket kulørt, men på afstand blander farverne sig, og indtrykket bliver roligt. Resten af husets gulve, bort set for gulvene i vådrummene, er i ahorn parket.
Den generelle belysning i huset består af spots – i nogle områder suppleret med enkelte væglamper.
Fra køkkenet er der udgang til udendørsterrasser og den dejlige, frodige have, som i dag er vokset til og virkelig står i fuld flor.
– Haven er faktisk grøn hele året. På grund af den sandede jord valgte vi en del lyng, som blomstrer på skift året igennem. De mange rododendron har fået godt fat og omkranser i dag hele grunden mod naboskel. Og så er den nem at holde. Det meste skal bare holdes nede med en hækkesaks!
I den høje hall fører en åben trappe op til førstesalen. Et elegant glasparti fører ind mod opholdsstuen, og ovenover afskærmer samme type glasparti stuen på første sal. Indtrykket er let, blandt andet fordi opsprosningen er udført i metal, malet antracitgråt. Sidevæggen er malet i en blågrøn Arne Jacobsen farve, som både er luftig, men også er med til at understrege den dobbelte loftshøjde. Retro bænk i teak og Eames knagerække i sort/valnød, som desværre ikke fås længere.
For nylig udvidede man den lille stue på første sal. Man tog ganske enkelt en bid af tagterrasse. Den nye stue er lang og smal med store vinduer mod terrassen. En eksisterende "Greg" sofa i hvidt læder er placeret på tværs i rummet, det korte rummet af og får det til at syne bredere.
Et vindue og en lille balkon i hjørnet sikrer godt lys og masser af luft i soveværelset. Bag sengegavlen er der monteret en hvid hylde. De to væg hængte lamper med hvide skærme hedder Costanzina og kommer fra Luceplan.
Køkkenet, som er tilpasset det trekantede rum, er et hvidmalet Bo Form køkken med bordplade i massiv teak. Teaktræ er både hårdt og olieholdigt og derfor velegnet som køkkenbordsplade.
I det trekantede køkken er Køkkenelementerne fra Bo Form monteret langs "hypotenusen", den længste side. Elementerne er fra Line serien og ophængte - bortset fra elementet med opvaskemaskinen. Højskabene med højtsiddende ovn er monteret i nichen mod bryggerset. Der er også blevet plads til et rundt lyseblåt spisebord og stole i plast fra Kartell, designet af Phillip Starck. Uden for køkken gemmer der sig flere terrasser og hyggelige kroge. Her et hjørne overdækket med vinranker med ryg mod carporten.
Se også: Bolig - Enkel, nordisk harmoni