Tæt relation mellem Anton og Emma i dag: Uforløste følelser

Tæt relation mellem Anton og Emma i dag: Uforløste følelser

Venneparret er ikke helt afvisende overfor, om deres relation kunne tage en mere romantisk drejning i fremtiden.

logo herognu HER&NU HN

Sidst vi så Emma i "Bachelorette", gav hun sin sidste rose til Victor Emil og efterlod en skuffet Anton, der måtte tage tomhændet hjem til Danmark.

Men nu er der gået over et halvt år, siden programmet blev optaget, og meget er sket siden da.

Artiklen fortsætter under videoen...

Mens den romantiske flamme mellem Emma og Victor Emil brændte ud i løbet af få uger, blev der i stedet tændt ild til et stærkt venskab mellem Emma og Anton.

Spørgsmålet er så, om de to tv-deltagere kunne forestille sig, at deres relation kan tage en mere romantisk drejning.

– Det kunne helt sikkert have potentiale, men om det skal ske, det ved jeg ikke, fortæller Anton til HER&NU og tilføjer, at bolden ikke ligger hos hverken den ene eller den anden.

– Jeg tror bare, vi begge godt ved, at vi har haft noget specielt sammen, og det kommer vi nok altid til at have.

Han afviser, at de to har haft prøvet at date hjemme i Danmark, men han er ikke helt afvisende over, om det potentielt kunne ske.

– Der er da ingen grund til at afskrive det.

Hvad skal der i så fald til?

– At vi begge to har lyst. Det er svært at sige, hvad der skal til. Det er ikke noget, vi prøver at afsøge. Vi har en god relation, som har været meget naturlig, og jeg tror ikke, det ville være hensigtsmæssigt at presse kærlighed ned over.

Anton sætter videre ord på, hvordan de to kan have et så godt, sundt venskab, når afsættet for relationen var et datingprogram.

– Vores romantiske del af relationen i Mexico udsprang meget af det venskabelige. Det var et venskab, vi byggede op dernede, og så har vi ikke udforsket den romantiske del yderligere. 

Følelser i klemme

Også Emma er noget tvetydig i sit svar på, hvilken retning relationen bevæger sig i – simpelthen fordi de begge stadig er ved at finde ud af det.

– Vi har meget med hinanden at gøre lige for tiden. Nogle gange kan jeg synes, det er forvirrende at være så gode venner med et menneske, hvor man måske har nogle uforløste følelser i klemme, præcist at definere, hvad relationen er og hvile i, hvad den er. Man tænker, at hvis vi er så gode venner og holder så meget af hinanden, hvorfor udvikler den sig så ikke – er det meningen, den skal det, eller er det klogt bare at holde den, hvor den er, forklarer Emma og fortæller, at de begge er bange for at tage samtalen op af frygt for at sætte det tætte venskab over styr.

– Vi venter på, at programmet er slut, og vi kan vende tilbage til vores normale liv. Vi prøver at passe lidt på og vente på at se, hvordan vi har det på den anden side af det her.

Vennerne sætter flere ord på deres relation i "Efter den sidste rose", der kan ses fra onsdag klokken seks på TV 2 Play.