-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Over 24.000 danskere har stemt: Her er den nye Marabou
Sidste år på denne tid løb en ganske særlig konkurrence af stablen i Norden, hvor mere end 24.000 danskere deltog. Og nej, præmien var ikke et luksuskrydstogt til Caribien eller en ny bil, det var såmænd ene og alene chancen for helt selv at få lov til at skabe sin egen Marabou-variant.
Mondelez International, firmaet bag den kendte Marabou chokolade, inviterede nemlig chokoladeelskere fra hele Norden til at være med til at bestemme den næste store chokoladesmag. I al sin enkelthed gik konkurrencen ud på at sende sit bedste forslag til en Marabou-variant ind - og måske være så heldig at få netop den smagskombination produceret og sat i handlen.
”Vi ønskede at give vores nordiske fans chancen for at lade deres chokoladedrømme blive til virkelighed ved at lade dem skabe en chokoladeplade med deres favoritingredienser”
fortæller Trine Jørgensen, Senior Brand Manager, Marabou.
Og 1. februar kommer den første ud af i alt 3 vinderbidrag på markedet. Det blev indsendt af svenske Eva, og hun bliver krediteret med at få sit navn trykt på emballagen. Evas vinderbidrag og dermed Marabous nye chokoladeplade er baseret på den klassiske mælkechokolade, som du kender.
Men her holder lighederne også op, for den nye Marabouplade er fyldt med popcorn, knust sprødristet majs og et drys salt.
I sit forslag skrev Eva, at hendes tanker bag vinderbidraget var, at salt og chokolade i kombination fungerer utroligt lækkert og, at der er mangel på chokoladeprodukter med denne kombination på markedet.
Om det så bliver en succes eller ej, er ikke til at vide. Meeeeen man er jo nok nødt til at smage en plade, eller to, for at finde ud af det.
Marabou Popcorn vil indgå i fremadrettet i Marabous faste sortiment.