Lars fra 'Forræder - Ukendt grund' sæson to
Lars fra "Forræder - Ukendt grund" sæson to

Husker du? Lars fra “Forræder - Ukendt grund” med i kendt DR-program

Det er ikke hans første gang på skærmen, og den erfarne seer kan måske huske ham.

logo herognu HER&NU HN

43-årige Lars er blandt de 18 modige spillere, der skal forsøge at gennemskue og manipluere hinanden i anden sæson af "Forræder – Ukendt grund".

Artiklen fortsætter under videoen...

Det er dog ikke den selvstændige rådgivers debut på tv-skærmen. For snart 23 år siden tonede han nemlig frem i et velkendt DR-program.

– Jeg har været med i "Det svageste led". Jeg var 19 år, så det er lang tid siden, fortæller han til HER&NU, da vi møder ham til pressedagen for "Forræder – Ukendt grund".

"Det svageste led" var et quizprogram, der kørte i tre sæsoner fra 2001 til 2003 på DR1 med Trine Gregorius som vært.

– Det var lidt specielt. Det var lidt en intern joke fra gymnasiet. Vi så det på tysk fjernsyn, og så kom det på dansk, og så meldte jeg mig til, og pludselig var jeg med, forklarer han.

Programmet er inspireret af det britiske format "The Weakest Link", som er lavet i en lang række andre lande. Selvom den danske version, hvor deltagerne kunne vinde 200.000 kroner, kun kørte i få sæsoner, så er der stadig gang i den britiske udgave, der nu har været på skærmen i 25 år.

Du kan følge Lars og de andre spillere i "Forræder – Ukendt grund", der har premiere lørdag på TV 2 Echo og TV 2 Play.

SPIL MED