-
Tidligere "Bachelor" afslører relation til Sofie
-
Alexander Wessel Rasmussen og Ida Karstoft afslører: Vi er kærester
-
Laurids og Sofie afslører deres fremtidsplaner
-
Sofie takker nej til reklamejobs efter "Bachelerette"
-
Anton fra “Bachelorette” jubler: Nu er vi kærester!
-
To timer efter hjemkomst: Laurids tvunget til at rejse ud af landet
-
Det tænkte Sofie under kysset med Oliver
-
Winnie Topp efter operation: Giver status på helbredet
-
Hvor sødt! Sådan har Laurids og Sofie foreviget minderne fra "Bachelorette"
-
Petra forklarer: Derfor bliver "Bachelor" fravalgt til fordel for "Bachelorette"
-
Carl-Emil havde særlig kvinde med på rød løber
-
Simon om kærligheden efter "Bachelorette": Jeg har lidt kørende
-
Se alle billederne: Så vild var "Bachelorette"-finalen
-
Adam afviser Reddit-rygter
-
Mie og Adam gik fra hinanden efter seks måneder: Derfor taler de ikke sammen i dag
-
Adam blev væk fra finalefesten: Nu forklarer han årsagen
-
Gravide Mille Funk stråler på rød løber: Starter mødregruppe med Jenna
-
Sofie Martinusen afslører sød historie bag nyt look
-
Lauritz fandt kærligheden i flyet på vej hjem fra "Bachelorette"
-
Adam udeblev fra "Bachelorette"-finale: Nu reagerer Mie
"Luksusfælden"-ekspert forklarer: Den største ændring i din økonomi, er...
Kenneth Hansen har et godt råd, han selv ville ønske, han havde fulgt noget før.
Økonomi er naturligvis noget, der fylder en del i mange menneskers hverdag, og måske er det også derfor, at "Luksusfælden" nu kan slippe afsted med at køre på sin 35. sæson.
Undervejs har eksperterne også selv lært en del, de bruger i deres egen privatøkonomi – om det så er, fordi de har forsøgt at løse alverdens udfordringer hos deltagerne gennem årene, eller fordi de selv er blevet ældre.
Artiklen fortsætter under videoen...
Da Kenneth Hansen gæster "Marcus og Realitypanelet" sammen med Mette Reissmann, fortæller han er særligt godt råd, han først selv er begyndt at følge for nyligt.
– En af de ting, der har ændret sig i mit økonomiske liv, er en ting, der først senere er gået op for mig, selvom jeg nu er 43 år gammel, fortæller Kenneth og uddyber:
– Det er først inden for det sidste halve år, at vi er begyndt at sætte penge ind på en investeringskonto. Det er en ting, jeg gerne ville have gjort mere af, da jeg var 25. Den største ændring i din økonomi, er, hvis du kan finde ud af at sætte penge til side – om det er 500 kroner hver måned – i en lang nok periode – om det er 20, 30 eller 40 år. Prøv så at lave regnestykket, så skal jeg vise dig, hvor mange penge det bliver til.
Podcasten er leveret i samarbejde med Just Eat.
I podcasten, hvor Marcus Eklund er vært, lægger eksperterne flere gange vægt på, at økonomi handler mere om adfærd og vaner, end det reelt set handler om tal.
– Mit postulat er, at alle mennesker kan finde 500 eller 1000 kroner i deres privatøkonomi, hvis de har hardcore prioritering. Mange gange ryger pengene på tankstationen, eller man køber tøj, går i byen eller på café, og så skal man ikke sidde og være ked af ikke at have en stor opsparing eller ikke at være millionær. Så skal man kigge på, hvordan man bruger sine penge.
Er det ikke lidt for meget fremtidstænkning? Man skal vel også kunne hygge sig i nuet.
– Du rammer hovedet på sømmet. Vi vil alle sammen gerne være millionærer i fremtiden, men vi vil også gerne have alle tingene lige nu og vil ikke ofre noget. Det er det sværeste i den her verden. Tid og tålmodighed har vi nærmest ingenting af. Det skal gå så stærkt. Vi skal have opfyldt vores behov. Det fungerer ikke.
Lyt til "Marcus og Realitypanelet" herunder, eller hvor du normalt hører dine podcasts.