-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Nær ven raser over Albert Dyrlund-forestilling: Boykot det!
Jacob Nørhave Simonsen er bestemt ikke begejstret for teaterforestillingen "Albert Was Here".
RADIO IIII havde i dag besøg af Jacob Nørhave Simonsen, der var nære venner og musikproducer for YouTube-stjernen Albert Dyrlund, der, som bekendt, døde i 2021 efter et tragisk fald fra en skrænt i Dolomitterne Italien.
LÆS OGSÅ: Blachman sletter vredt opslag: Nu forklarer han årsagen
Og Jacob Nørhave Simonsen havde i dag en klar agenda. Han var bestemt ikke begejstret for den nye teaterforestilling "Albert Was Here", som Herning Ny Teater har opført. Faktisk er Jacob så meget imod stykket, som han kalder "respektløst", at han opfordrer alle til at boykotte det.
- Jeg håber, at folk boykotter stykket. At de ikke går ind og ser det, siger han til RADIO IIII.
Artiklen fortsætter under videoen...
Jacob havde i første omgang ellers godkendt, at teaterforestillingen kunne gøre brug af Albert Dyrlunds sange. En beslutning, han i dag bittert fortryder.
- Hvis folk kan huske Alberts sange, så var det søde børnesange, glade og med positive budskaber. Det her var omarrangeret, blevet dystert og mørkt. Du kunne slet ikke genkende et eneste af de numre, fortæller han.
Men det er ikke kun musikken, der er fordrejet, mener Jacob. Selve fortællingen om Albert Dyrlund som person er forkert.
- Man kunne ikke kende Albert på noget tidspunkt. Man følte, at folkene bag har haft en intention om at fortælle, at internettet er ih og åh så farligt, og at Albert ville gøre alt for at få likes. Og det er så langt fra virkeligheden. Der er ikke nogen, der kender Albert, der ville kunne genkende dét, raser han.
LÆS OGSÅ: WHAT! Fie, Lenny og Regitze sammen i nyt program
RADIO IIII har rakt ud efter Herning Ny Teater. De har ikke ønsket at medvirke i interview.