dessert

Ny bog: Førstehjælp til slikmunde

Lone Rasmussen har helt fra barndommen trøstespist og været overvægtig. Og selv om hun godt vidste, at hverken skumbananer eller kanelgifler gjorde noget godt for hendes krop eller humør, var hun kørt fast i et had-kærligheds forhold til slik og kager.

I 2009 mødte hun ernæringsekspert Umahro Cadogan, og det ændrede hendes spisevaner, så hun i dag kan se tilbage på en udvikling, hvor hun har lært at sætte sig selv i højsædet - og det har smittet af på både sliktrang, men også andre områder af hendes liv.

Den nye bog, Slip slikket, er bygget op omkring Lones erfaringer og Umahros viden om blodsukker, sukkerafhængighed og ernæring. Og de to giver deres bedste råd til, hvordan du kan erstatte slikket med andre vaner, som din krop bliver gladere af.

Her er ingen løftede pegefingre, fanatiske sundhedskure eller trusler om slikcølibat. For de elsker også at spise masser af godter – de foretrækker bare, at de er lavet af gode råvarer uden tilsætningsstoffer.

Bogen indeholder derfor 40 opskrifter på Umahros sunde slik. Og du kan se tre af dem nedenfor.

Klik på linkene og få masser af inspiration til din næste dessert:

Frossen valnødde-daddel-tærte

Ny bog: Førstehjælp til slikmunde


Ny bog: Førstehjælp til slikmunde

Blåbærsoftice med cashewcreme

Ny bog: Førstehjælp til slikmunde


Qunoa-banan- kakao-muffins

Ny bog: Førstehjælp til slikmunde


Se bogen på næste side..

Umahro Cadogan og Lone Rasmussen, Slip slikket, Rosinante, 300 kr. Udkommer 8. oktober.