Spis rigtigt og løb bedre

Spis rigtigt og løb bedre

Når du løber eller træner, er det vigtigt, at du forkæler din krop med mad, der giver dig god energi, men uden at du føler dig for mæt og tung i kroppen.

Masser af energi

Hvis du gerne vil forbedre dit løb, kan det være du skal se nærmere på dine kostvaner. For måske tænker du ikke over at din krop skal fodres efter, hvad du bruger den til. Man putter jo heller ikke diesel på en benzin-bil.

Når du planlægger din kost i forhold til træning, skal du tænke over, hvordan du bedst får fyldt depoterne op, så kroppen har noget godt at arbejde med.

Spis rigtigt og løb bedre

5 gode tips til det gode løb

  • Løb ikke på tom mave
  • Spis ikke lige inden du skal løbe, men 2-3 timer inden
  • Undgå drikkevarer med brus, da de kan give hikke og mavekrampe
  • Hold dig til almindeligt postevand; juice og sodavand optages meget hurtigt i blodet, hvilket ikke giver et stabilt blodsukker
  • Lyt til din krop

Bliv mæt på den gode måde

Din træning er ikke slut, når du er færdig med din løbetur. For det er også vigtigt at spise godt bagefter og få fyldt depoterne op igen på den rigtige måde, så du undgår at kaste dig over slikket, når du kommer hjem igen.

Derfor kan det være en god idé at planlægge kosten for hele dagen, så du har den gode snack klar, når du kommer hjem efter løbeturen.

Spis rigtigt og løb bedre

Et godt bud er Levebrød, der indeholder minimum 8% fibre, er fuldkornsmærket, nøglehulsmærket og indeholder hverken konserveringsmidler eller stråforkorter, og som både kan være den hurtige og sunde snack, men også det større måltid. Parmaskinke med asparges

1 skive Levebrød Kernegrov

1 tsk. sandwich spread

3 skiver parmaskinke

4 grønne asparges

Purløg

Rist rugbrødet. Blancher asparges i letsaltet vand og afkøl (kan også spises rå)

Spis rigtigt og løb bedre

Læg asparges på skinken og top op med sandwich spread. Rul sammen og server til rugbrødet.

Ala Clubsandwich

2 skiver Levebrød Sandwichrugbrød

½ kogt kyllingebryst

3 skiver ristet parmaskinke

Tacosauce*

Spinat

Anret salat, kylling, parmaskinke og taco mellem 2 skiver brød.

Spis rigtigt og løb bedre

Kyllingebryst med blomkålshumus

2 skiver Levebrød Multikernerugbrød

½ stegt kyllingebryst

1 håndfuld spidskål i tynde skiver

1 tsk ristet sesamfrø

Blomkålshumus:

4-5 buketter let dampet blomkål

1 tsk tahin

1 spsk yoghurt

Lidt hvidløg

Citronsaft

Salt og peber

Tag først alle ingredienserne til blomkålshumus og blend. Kom skåret kyllingebryst sammen med spidskål, ristet sesamfrø og humus mellem de 2 skiver brød.

Danmarks hyggeligste kvindeløb*

Hvis du gerne vil blive klogere på kost og motion - og mangler et godt løb, så meld dig til Alt for damernes Kvindeløb i Ålborg, København, Århus, Fredericia eller Odense. Ved løbene får du også mulighed for at smage på de nye levebrød fra Chia Boller. Du kan tilmelde dig her på http://www.alt.dk/kvindelob/