-
Der er fart på denne uge, viser både astrologi og tarot - men tre råd kan hjælpe os
-
Denne uge skifter energien markant - og det kan betyde skift i kærlighed og relationer
-
Er du frisk på en challenge? Nillou opfordrer os til at gøre dette i en uge
-
Krystaller: Sådan kan du bruge de helende energier i din hverdag
-
Mia kan tale med dyr og beroliger kæledyrsejere: ”Dyr frygter ikke døden”
-
Sådan fungerer 'face reading': Det siger dit ansigt om din personlighed
-
Jeg er bange for at vælge forkert i min karriere
-
Styrk forbindelsen til din skytsengel – sådan beder du om tegn
Bølgerne går højt mellem Drew og Thomas: “Hun er hidsig”
Dommerne Drew Sycamore og Thomas Blachman stødte sammen over Emelie Blomgrens optræden.
I fredagens liveshow af "X Factor" var det Emelie "Mli" Blomgren, 41, solist på Drew Sycamores hold, der måtte forlade sangkonkurrencen.
Samtidig med at deltagerfeltet bliver mindre, stiger spændingerne også mellem dommerne.
Artiklen fortsætter under videoen.
Thomas Blachman lagde da heller ikke fingrene imellem, da han kritiserede Drew Sycamores kreative valg under Mlis optræden med Medinas sang "Love Isn't Easy".
– Du er en naturkraft som sanger og repræsenterer en anden alder. Jeg har haft en idé om, at man skulle vise noget fra den aldersgruppe, når det virkelig er bedst. Men jeg synes, det bliver lidt symptomatisk, når du står i denne her brusekabine (scenerekvist, red.). Du bliver spærret inde. Det bliver for overdisciplineret, og det er trist. fortalte han blandt andet under liveshowet.
"Hun ved, at jeg har ret forfanden"
Efter showet uddybede Blachman sin kritik til HER&NU.
– Jeg siger, hvad jeg mener og giver både ris og ros. Men det handlede ikke kun om Mli, men om selve samarbejdet mellem de to. I omsangen kunne man se, at hun slappede helt af, fortalte han og fortsatte:
– Jeg har siddet længe nok i denne stol til at kunne se, hvornår en sanger tænker på noget andet imens, fordi de ikke hundrede procent er til stede, som de skal være. Og det er jo et samarbejde, men også en kritik af samarbejdet, som er Drews opgave.
Han lagde heller ikke skjul på, at kritikken ramte.
– Drew hidser sig også op, fordi hun ved, at jeg har ret forfanden. Hun kan ikke anfægte, at det, jeg siger, er sandt, lød det fra den garvede "X Factor"-dommer.
Du kan se den nyeste video med Thomas Blachman øverst i artiklen. Du kan også holde dig opdateret og læse meget mere om "X Factor" på Alt.dk ved at klikke videre HER.