-
Farvepsykolog: ”Alle er født med personlige farver, det er ligesom med stjernetegn”
-
Her er seks effektive øvelser, der udvikler dine spirituelle evner
-
Sådan skal du reagere, hvis dit barn ser, føler eller hører åndeverdenen
-
Manifester dit drømmeliv – 7 tips, der får dig i gang
-
Kulde, lugt eller lyde? Her er 8 tegn på, at du bliver besøgt af en ånd
-
Er du bange for spøgelser? Her er 5 tips til at blive venner med åndeverdenen
-
Brug krystaller til at rense dit hjem - sådan gør du
-
Føler du en særlig forbindelse til et dyr? Her er 10 kraftdyr, og hvad de vil fortælle dig
Healthie er den nye selfie
Glem alt om at kramme Obama eller din veninde i en selfie. En ny fototrend er dukket op på de sociale medier, nemlig Healthien. Amerikanske supermodeller som Heidi Klum og Gisele Bündchen er allerede godt i gang - og herhjemme er vi også med.
Medina gør det, Helle Thorning-Scmidt gør det - og det kan være, at du også er hoppet med på selfie-bølgen. Sociale netværk, som Twitter og Instagram flyder i hvert fald over med billeder af brugere, som tager et billede af sig selv og poster det med forskellige hashtags.
Nu har en helt ny type af selfies så fundet vej ind på de sociale netværk, nemlig healthien, hvor der bliver taget billeder, mens den fotograferede er i fuld gang med at svede sig til en lækker krop til træningen.
Amerikanske supermodeller som Miranda Kerr, Gisele Bündchen og Heidi Klum, men også danske kendisser som Medina og Christiane Schaumburg-Müller er med på den nye trend og tager enten billederne af sig selv eller får en ven til at knipse dem, og motiverne er alt fra styrketræning med håndvægte til gåture med vovserne.
Hvad siger I til den nye Healthie-trend? Og hopper I med på den?
Medina får kroppen i form.
Gisele Bündchen til en Kung Fu Tai Chi-time
Heidi Klum lufter to store hunde i bjergene.
Christiane i fitness-centret.
Miranda Kerr pumper jern.
Sangerinden Jessica Simpson foretrækker Five Fingers på løbeturen.