Det er nogle svært pæne overarme, der sidder på Silas Holst. Men den 33-årige danser og musicalstjerne har også arbejdet for dem. I februar tog han en sund beslutning, siger han. Om virkelig at gøre sit yderste for at få sin krop tilbage i form. Siden er der røget 10 kilo af vægten, mens energien bare er vokset, siger han.
“Jeg fik en skade, hvor jeg rev nogle sener over i foden under en forestilling i efteråret. Så jeg lå hjemme på sofaen, fordi jeg skulle holde mig i ro. Der gik lidt for meget “flødekartofler” i den, og da jeg først var blevet lidt rund, var det ligesom lidt lige meget, om søndagsslik pludselig også blev til onsdagsslik.”
“Men lige om lidt skal jeg kunne løfte på en masse piger på scenen i Operaen, og det skal min krop kunne holde til. Så hvor jeg tidligere bare har snuppet en lynkur for at få et hurtigt resultat, har jeg for første gang valgt at gå den sunde – og mere krævende – vej. ”
SE OGSÅ: Sofia Manning: "Det er vigtigt at turde tage chancer i livet..."
Silas Holst er i den grad på toppen af sin dansekarriere herhjemme. Det er ham, der de næste to år frem spiller hovedrollen i opsætninger af både Dirty Dancing, som havde premiere 8. juli i Operaen, og Saturday Night Fever, som spiller på Falconerscenen i marts næste år. Vejviseren på den sunde retning, som Silas Holst har valgt, hedder Poul Haacker og er personlig træner. Han har lagt et træningsprogram til danseren, der normalt holder meget lidt af rutiner. Og insisteret på, at dagen begynder med en solid morgenmad.
“Jeg har aldrig før spist morgenmad. Nu får jeg fire æg hver morgen. Resten af dagen spiser jeg masser af grønsager og kød. Mine syv daglige kopper kaffe er til gengæld skåret ned til to kopper. Og jeg ryger lige nu maks. fire cigaretter, hvor jeg før røg 25.”
“Hvordan føles dine nye vaner?”
“Fantastisk − fordi jeg virkelig har så meget mere energi og også sover meget bedre, end jeg nogensinde har gjort. Men egentlig også lidt forfærdeligt − fordi jeg meget tydeligt kan mærke forskellen på, hvad jeg egentlig har budt min krop i årevis. Så for mig er det ikke en kortsigtet kur, jeg håber virkelig, at det her er min nye livsstil.”
“Hvad er den største udfordring for dig?”
“Alle de regler, man skal holde. Jeg kan sagtens leve efter dem, når jeg er hjemme, men det er svært, når jeg er på farten. Statoil ligger sjældent inde med 800 gram kød og friske grønsager.”
SE OGSÅ: 9 dårlige vaner, der ses på vægten
Jeg følte mig ensom som barn
Silas Holst er uddannet danselærer. Han har vundet DM som professionel danser og Vild med dans to gange. Han elsker at danse. Men det var ikke let af have den passion som barn.
“Jeg var ikke god til at gå i skole. Jeg havde svært ved at sidde stille, og jeg blev mobbet af de ældre børn. Jeg havde en udtalt følelse af ikke at høre til, som også gjorde, at jeg isolerede mig. Jeg følte mig meget ensom i skolen. Men dansen havde jeg flair for, så det blev på danseskolen, jeg følte, at jeg levede, det var mit åndehul.”
“Så dansen har været altafgørende for mig og er årsagen til, at jeg havde – og stadig har – lyst til at danse otte timer om dagen. Det er klart en ventil for mig, også selv om jeg er rystende nervøs lige inden, jeg går på scenen.”
“Hvad er du bange for?”
“At publikum ikke kan lide mig. Jeg føler altid, at jeg skal gå ind og kæmpe for at overbevise dem om, at det kan de godt. Eller i hvert fald at de ikke har noget imod mig. Det er jo bange tanker, men de udspringer af et dårligt selvværd, som jeg arbejder med hver eneste dag.”
“Hvor kommer det fra?”
“Jeg er vokset op i en lykkelig skilsmissefamilie med tre ældre søskende, en mor og far, som er bedste venner og altid har bakket mig op. Men sammen med andre børn følte jeg mig anderledes. Jeg var bange for at gå ned ad gangen i skolen, bange for, at de ældre børn ville råbe ”bøsserøv” efter mig. Den frygt kan stadig dukke op indimellem, når jeg går ned ad gaden.”
“Inderst inde vidste jeg godt, at jeg er homoseksuel, men dengang var bare tanken, om at nogen sagde det højt, helt forfærdeligt. Jeg sagde det også først til min familie efter gymnasiet, da jeg fik min første kæreste. Og de var sådan: “Nåeh det, det har vi da vidst, siden du var fire år”.”
Silas Holst smiler skævt. Tanker er vitterligt tit meget værre end virkeligheden. Men omvendt er frygten også hans drivkraft, tilføjer han:
“Den dag, hvor jeg ikke er nervøs, inden jeg går på scenen, stopper jeg. Hvis jeg mister min ydmyghed og taknemmelig for hvert eneste job, jeg får tilbudt, skal jeg lave noget helt andet. Jeg vil ikke tage noget for givet.”
SE OGSÅ: Kom med til Alt for damernes danseevent: Dans dig glad sammen med bl.a. Silas Holst og Mie Moltke
Jeg er vild med at være gift
Silas Holst er gift med skuespiller Johannes Nymark og har også medvirket i en lang række musicals. Sammen med Louise Mahnkopf, som er Silas’ tætte veninde fra gymnasie-tiden, er de tre sammen forældre til datteren Maggie My på halvandet år. Rammen om familien er en villa i Brønshøj, som er indrettet til to lejligheder. Louise bor øverst, og Silas og Johannes nederst. Og Maggie My bor en uge ad gangen hos hhv. sine fædre og sin mor.
“Der har været meget opmærksomhed omkring min familie i pressen, men jeg synes jo ikke, at vores konstellation er særlig mærkværdig. Vi fungerer som enhver anden lykkelig skilsmissefamilie, hvor forældrene er bedste venner. Meget lig mine egne. I virkeligheden var vi allerede en form for en lille familie, inden vi fik vores datter. Vi hang altid ud sammen og passede på hinanden. Det er i bund og grund det, familie handler om for mig: At man både beskytter hinanden og giver hinanden tid og plads. Så for os var det helt naturligt, at vi skulle have et barn sammen.”
Silas Holst og Johannes Nymark blev kærester for seks år siden, og for to et halvt år siden blev de gift. Det er, siger Silas Holst, hans første sunde parforhold, hvor han hviler i sig selv og oplever, at han er god nok, præcis som han er.
SE OGSÅ: Balletdanser Alban Lendorf: "Jeg føler mig så meget som mand, når jeg danser"
“Hvorfor er det anderledes sammen med Johannes?”
“Først og fremmest har jeg ændret mig. Jeg havde en anden kæreste, før jeg mødte Johannes, og da det gik galt, tog jeg et langt terapiforløb, og det blev virkelig et vendepunkt for mig, fordi jeg begyndte at arbejde med mit selvværd og stole på, at jeg er god nok. Jeg var også nået til et punkt i min karriere, hvor jeg har fundet min vej."
“Jeg lavede teater og Vild med dans og hvilede mere i det. Og så passede Johannes og jeg bare enormt godt sammen. Det er første gang, jeg er i et forhold, hvor der ikke er stress, og hvor jeg ikke har travlt med, at vi skal nå en hel masse. Jeg elsker, at vi også bare kan være stille, når vi er hjemme sammen.”
“Hvordan er det at være gift?”
“Det er jeg stor fan af. Jeg havde aldrig troet, at jeg skulle blive gift, men jeg kan godt lide tanken om, at vi har lovet hinanden noget foran en masse mennesker og skrevet på nogle papirer. Det er også en af grundene til, at jeg ikke har så meget stress i det her forhold: Han er min, og jeg er hans, og sådan er det resten af livet, så det vi ikke når i år, når vi næste år.”
SE OGSÅ: Guide: Svøm dig smuk & slank
SE OGSÅ: 6 superfoods, der slanker: Sund & slank med sirt
SE OGSÅ: kan nye vaner gøre dig supersund på 7 dage?
FAKTA
Navn: Silas Holst.
Alder: 33 år.
Karriere: Professionel danser. Har haft store roller i en lang række musicals og vundet Vild med dans to gange.
Aktuel med: Tre store musicals det kommende år; bl.a. Dirty Dancing i Operaen.
Privat: Gift med skuespiller Johannes Nymark. De er fædre til en lille pige og deler hus i Brønshøj med hendes mor.