'Spillet' sæson 2 har premiere den 1. januar. Her sidder deltagerne i en sofa i villaen
"Spillet" sæson 2 har premiere den 1. januar

Millionvilla i "Spillet": Her har du set den før

Liebhaverboligen har været med i et tv-program tidligere. Læs mere om villaen, hvor meget den senest er solgt for og se billeder af den her.

logo herognu HER&NU HN

"Spillet" er netop vendt tilbage med sin anden sæson, og denne gang er det en særlig villa, der lægger ramme til det sociale spil.

Tager man et kig på klip af huset fra programmet og sammenligner med et kort, skal man ikke have megen snilde for at komme frem til, præcis hvilket hus de 13 kendte danskere befinder sig i.

Artiklen fortsætter under videoen...

Den 428 kvadrameter store liebhaverboligen ligger på Jørgasvej i Bredballe og er kun et stenkast fra Vejle Fjord, hvortil den har sin egen badebro, og man kan boltre sig på grundens i alt 1.703 kvadratmeter.

Millionvillaen i to plan har otte værelser og fire toiletter, og selvom TV 2 i den nye sæson af "Spillet" byder på flere ufordsigelige twists, så har huset faktisk også en kælder, mens der på overetagen findes flere terasser med panoramaudsigt til fjorden.

Kæmpeboligen blev i 2010 tegnet af arkitekt Jesper Therkildsen og opført af murermester Ove Larsen A/S.

Da huset senest blev solgt tilbage i 2022, måtte køberen lægge  svimlende 27 millioner kroner for herligheden.

Tager man et kig på Tinglysningen, kan man se, at boligen ejes af erhvervsmanden René Husballe. Han fortalte i sin tid til Ugeavisen Vejle, at ham og familien havde kigget på boligen ad flere omgange.

– Vi har købt huset, fordi vi gerne vil have mere plads til familien og til vores biler. Og så passer salgsprisen også til, hvad vi mener, huset skal koste. Vigtigst af alt er, at vi er faldet for den måde huset er indrettet på – vi er ikke så meget til patriciervillaer, har Réne Husballe sagt til mediet.

Kendt fra tv

Mens seerne de kommende uger får rig mulighed for at stifte bekendtskab med huset, så er det slet ikke første gang, det toner frem på skærmen.

I august 2023 kunne man nemlig se huset i anden sæson af "To ens – med Ingemann", der går ud på, at tv-vært Peter Ingemann og hans to gode ejendomsmægler-venner Anders Gerner Frost og Claus Dreyer tager rundt i Danmark og gætter priser på huse, der opfylder den samme boligdrøm. 

I fjerde afsnit var det huset i Bredballe samt et andet hus i Holte, der var centrum for trioen. Her skød de villaen på Jørgasvej til mellem 51 og 67 millioner, hvilket til deres store overraskelse var langt fra de 27 millioner, villaen senest blev solgt til, og med det laveste bud blev det Peter Ingemann, der løb med sejren.

Herunder kan du se en række billeder af huset i et Facebook-opslag fra arkitekten bag.