
Utilfreds med klipningen: "Det er kun halvdelen af historien"
Tore er ærgerlig over klipningen – men også over holdkammeraternes måde at tale om hinanden på foran kameraerne.
Dagens afsnit markerer halvvejen i årets "Robinson Ekspeditionen", og deltagerne har nu tilbragt tre uger og utallige timer i den malaysiske natur.
Men det er som bekendt ikke alt, seerne får lov til at få indblik i, når de mandag efter mandag blænder op for overlevelsesprogrammet.
Artiklen fortsætter under videoen...
Fra seernes vinkel har stemningen i mange uger mildest talt været presset på særligt hold Nord – især før holdene blev blandet i sidste uge. Men ifølge nordspilleren Tore er programmet kun et ensidigt udsnit af virkeligheden.
– Det er kun klippet, at det var sygt negativt på hold Nord. Det var det overhovedet ikke. Der var rigtig mange gode dage. Jeg synes, det er ærgerligt, der mangler 10 dages fantastisk hygge, som for mig er det, jeg tager med derfra, fortæller han til HER&NU.
Ærgerlige udtalelser
Tore vedkender sig dog, at ham og holdkammeraterne heller ikke altid var særlig gode til at holde den gode tone.
– På et tidspunkt er man nødt til at bekende kulør, når man skal stemme i forskellige ting, og nogen føler sig truffede, og det er fair nok, og så bliver der sagt en masse – i mine øjne – unødvendige ting. Man kan se alt lortet på tv. Der er ingen tvivl om, at det er det, de har taget med, forklarer Tore og tilføjer, at det var en generel tendens på holdet.
– Det var både pigerne og drengene. Det er heller ikke, fordi jeg var en helgen bag kameraet. Du kan ikke med alle mennesker.
Der er dog forskel på, om det er foran kameraet eller bag kameraet, hvis man spørger Tore.
– Jeg er lidt chokeret over at høre nogle af de her ting, da jeg ikke synes, det er sådan, man snakker om folk på tv. Man kan have sine holdninger bag kameraet – folk er pressede – men når du er på et kamera, så er det folks liv, vi snakker om. Få ord kan gøre en gigantisk forskel. Én ting er at være irriteret på nogen bag kameraet, noget andet er at gå op til kameraet og føle sig nødsaget til at kaste dem under.
Mens Tore synes, at klipningen af programmet viser en "ærgerlig" tendens og dårlig side af hold Nord, så er det altså en uheldig cocktail, når deltagerne netop giver klipperne noget snavs at arbejde med.
– Folk har selvfølgelig sagt, hvad de har sagt, og det er jo på kamera, kan man sige. Men jeg synes, der er en meget uheldig tendens at hold Nord bliver klippet til noget, det OGSÅ var, men som det ikke KUN var. Der var da helt sikkert nogle negative ting, men vi havde det mest godt sammen. Det du ser på tv er rigtigt, men det er kun halvdelen af historien, slår Tore fast.
Tore kan da også se, at klipningen har haft en effekt på seernes holdninger til programmet.
– Man kan tydeligvis læse forskellige steder, at folk hader hold Nord. I mine øjne er det helt uhørt, at det er klippet sådan. Det må man sige. På det her tidspunkt vidste jeg ikke noget om hold Syd, men de har tendens til også at tale dårligt om hinanden. Jeg synes, det er det samme på begge øer, men vores bliver klippet til at være klart den værste, fortæller Tore, der ikke personligt har fået beskeder eller modtaget reaktioner fra folk – endnu.
– Jeg har også nærmest været usynlig gennem det hele indtil videre. Thank God for det, for der har desværre ikke været god feedback på at være deltager på hold Nord i år. Men nu er jeg desværre nået dertil, hvor jeg ikke gemmer mig så meget længere.
"Meget er sorteret fra"
Redaktør Trine Kongegaard forklarer til HER&NU, hvorfor programmet er klippet, som det her.
– "Robinson Ekspeditionen" 2025 er optaget på 41 dage, og vi har ekstremt meget materiale med hjem efter endte optagelser. Det skal skæres ned til 16 episoder, og der vil naturligt være sorteret meget fra for at skabe en spændende sæson, siger hun og uddyber:
– Meget er sorteret fra, fordi det virker som gentagelser, ikke er vigtigt for fortællingen eller simpelthen ikke bringer fortællingen videre. Vi optager heller ikke hele døgnet rundt, og i ”pauserne” opfordrer vi deltagerne til at slappe af og lade være med at tale om programmet. Derfor er det naturligt nok, at vores deltagere kan føle, at der mangler noget, for det gør der i sagens natur også. Det er en del af det at være medvirke i og producere et tv-program.