Til juni kan du shoppe mascaraer, øjenskygger og falske øjenvipper med Alber Elbaz’ finurlige streger på emballagen. Lanvin-designeren er nemlig gået i samarbejde med Lancôme og har skabt en limited-edition kollektion af makeup.
Alber Elbaz har med umiskendelig og sikker stil klædt fire af Lancômes bedst sælgende mascaraer og den nye Hypnôse øjenskyggepallet i nye unikke frakker. De kurvede former fra Hypnôse-mascaraen inspirerede Alber Elbaz, og kollektionens gennemgående tema er øjne og runde former.
Lanvin-designeren er kendt for at hylde kvindekroppen og 'ægte' kvinder, der tør være sig selv:
"Mange forbinder makeup med noget, der kan kamuflere og korrigere virkeligheden. Men ægte stil – og det gælder også for Lancôme - handler om at bringe en kvindes allerinderste frem. Om ikke at skjule noget eller påtage sig en rolle men om at vise ærligt, hvem man er. Det er sådan, jeg ser min egen profession: At klæde kvinder på for at afsløre det allerinderste – deres sande jeg," fortæller Alber Elbaz.
Det originale og naturlige går igen på emballagen i samarbejdet med Lancôme, og alt er tegnet i hånden af Alber Elbaz:
Mascara: Hypnôse, Hypnôse Doll Eyes, Hypnôse Drama og Hypnôse Star, 250 kr. pr. stk.
Hypnôse paletter med 5 øjenskygger: Hypnôse Doll Eyes, Drama Eyes og Star Eyes, 395 kr. pr. stk
Hypnôse Mono skygger: Doll Eyes, Drama Eyes og Star Eyes, 220 kr. pr. stk
Kunstige øjenvipper, 495 kr.
Find Alber Elbaz for Lancôme i butikkerne til juni.