Tildes møde med Birthe Kjær: Jeg er kæmpe fan

Tilde Bisgaard fik endelig mødt sit store idol. 

Billede 1 - logo herognu HER&NU HN

Sæson 3 af TV 2-hittet "Ups, vi er voksne" er nået til afsnit tre. Allerede i første afsnit fik seerne indsigt i Tilde Bisgaards store kærlighed til sangeren Birthe Kjær, da hun gik til koncert, hvor Birthe skuffende meldte afbud. 

I dagens afsnit går Tildes drøm i opfyldelse, da hun møder sit idol. 

- Det var fint at se Birthe. Birthe Kjær er en stærk kvinde. Hun er meget stærk, fortæller Tilde, da HER&NU besøger hende på forældrenes gård i Holbæk. 

 Artiklen fortsætter under billedet. 

Billede 2 - Tilde er stor fan af Birthe Kjær
Tilde er stor fan af Birthe Kjær

Tilde bliver genert, når vi taler om Birthe, men glæden over mødet er ikke til at tage fejl af. 

- Jeg hører rigtig meget Birthe Kjær musik. Jeg giver gaver til Birthe Kjær. Jeg giver roser til Birthe, og hun er så vild med dem, for det er hendes yndlingsfarver. Og jeg fik kram af Birthe og autograf. Jeg er kæmpe fan, tilføjer Tilde.

Tilde har set på Facebook, at Birthe Kjær spiller igen til juli. 

- Så jeg spurgte min mor, om vi kunne se hende igen, siger Tilde glad, mens Tildes mor Susse tilføjer, at de skal se Birthe Kjær til Musik i Gentofte til juli.

Se videoen øverst, hvor Tilde sætter ord på mødet med Birthe Kjær. 

Billede 3 - Tilde møder Birthe Kjær
Tilde møder Birthe Kjær