-
Kulde, lugt eller lyde? Her er 8 tegn på, at du bliver besøgt af en ånd
-
Er du bange for spøgelser? Her er 5 tips til at blive venner med åndeverdenen
-
Brug krystaller til at rense dit hjem - sådan gør du
-
Føler du en særlig forbindelse til et dyr? Her er 10 kraftdyr, og hvad de vil fortælle dig
-
Sommerfugle kan være et tegn fra den åndelige verden – her er, hvad de betyder
-
Mangler du ro i hverdagen? Her er 5 meditationer, du kan prøve
-
Modtager du tegn fra den åndelige verden? Sådan tolker du farver, dyr, tal og tarotkort
-
Julehoroskop 2025: Hvordan bliver julen for dit stjernetegn?
Mia Kalve: ”Når vi har gæster, går de ind med skoene på og spørger, hvornår vi skal have lagt nyt gulv”
Engang boede Mia Kalves tipoldeforældre i huset på kajen, der nu danner rammerne om hendes egen skønne familiebolig med masser af historie, æstetik og arvegods.
Det over hundrede år gamle pakhus ligger helt nede på kajen i den norske by Austevoll uden for Bergen. Og det er som taget ud af en romantisk forestilling om, hvordan det var at bo ud til vandet for hundrede år siden.
På kajen mødes man af havlugt, måger og en fiskerbåd, der har lagt til kaj, og garn, som ligger uden for døren og tørrer. Træder man indenfor hos Mia Kalve, finder man et herskabeligt hjem, som hun deler med sin mand, Christian, og deres tre børn. Parret har totalrenoveret huset og byttet rundt på stort set samtlige rum.
Mia havde et ønske om, at hvert rum skulle gøre huset ære, og da stueetagen oprindeligt nærmest kun bestod af noget, der mindede om to halvtomme gange, flyttede de som noget af det første køkkenet ned i stueetagen fra første sal.
– Det var som et vinde en hel etage i Lotto, siger Mia, der er blevet virkelig glad for det store alrum, de fik transformeret hele stueetagen til.
Både Mia og Christian er gode til at se muligheder i det, de allerede har, i stedet for at købe nyt. Det oprindelige køkken var bygget i fyrretræ ”i bedste 1980’er-stil”. Det lavede de om til et køkken i farmhouse-stil, og resten af det gamle køkken har de brugt til indretningen i badeværelset.
– Kreativt genbrug må nedarves i generne, siger Mia og refererer til sine tipoldeforældre, der i sin tid boede i dette hus.
Under renoveringen åbnede parret vægge og taget, og der fandt de blandt andet gamle fiskenet, som var blevet brugt til isolation. Huset var oprindeligt et bådhus, der lå på en af de nærliggende øer, inden det blev flyttet til kajen.
Mia er noget af en gør-det-selv-kvinde, og betongulvet i alrummet er et af eksemplerne på hendes kunnen. Det kostede kun 1.500 kroner at lægge, fordi parret gjorde det selv. Gulvet er langt mere rustikt end de gulve, de fleste vælger, og der er sprækker i betonen og uslebne kanter langs væggene.
– Når vi har gæster, går de ind med skoene på og spørger, hvornår vi skal have lagt nyt gulv, fortæller Mia og griner.
Men den rå beton giver alrummet et anderledes udtryk, som parret er glad for, og der er ikke planer om at skifte det ud. I hele huset ses Mia og Christians passion for at indrette sig med brugte sager.
De går ofte på auktioner og loppemarkeder, for de vil gerne have, at tingene har en historie. Som stylist er Mia vant til at følge med i de skiftende tendenser, og derfor er hun ekstra glad for at have fundet sin egen indretningsstil.
– Det er lettere at skifte ud i garderoben end i hjemmet, hvor tingene skal fungere i en sammenhæng. De skal passe til huset, til omgivelserne og til familien, forklarer Mia.