-
Farvepsykolog: ”Alle er født med personlige farver, det er ligesom med stjernetegn”
-
Her er seks effektive øvelser, der udvikler dine spirituelle evner
-
Sådan skal du reagere, hvis dit barn ser, føler eller hører åndeverdenen
-
Manifester dit drømmeliv – 7 tips, der får dig i gang
-
Kulde, lugt eller lyde? Her er 8 tegn på, at du bliver besøgt af en ånd
-
Er du bange for spøgelser? Her er 5 tips til at blive venner med åndeverdenen
-
Brug krystaller til at rense dit hjem - sådan gør du
-
Føler du en særlig forbindelse til et dyr? Her er 10 kraftdyr, og hvad de vil fortælle dig
Jeg tænker for meget, når jeg har sex
Tænker du på flyverdragter eller andre ting fra to do-listen, når du har sex med din kæreste? Så læs med her, hvor sexolog Ditte Winkel svarer på spørgsmål fra en læser, der har udfordringer med mentalt fravær.
Spørgsmål om mentalt fravær under sex
Sommetider under sex oplever jeg, at mine tanker forsvinder et andet sted hen. Jeg har en popcornhjerne, som popper løs med en masse forskellige ikke sex-relaterede tanker. Hvordan slipper jeg tankerne og er mere til stede?
Ditte Winkel råder til at fokusere på noget specifikt
Det er meget naturligt, hvis man skal holde mange bolde i luften i en periode, at det kan være svært at holde fokus på én ting – og det gælder også under sex.
Hvilken flyverdragt skal junior have næste sæson, og skal jeg lave et krus eller en tallerken næste gang til ler? Et helt konkret trick, hvis man oplever det her, er at åbne øjnene og søge øjenkontakten. Rigtig mange kvinder lukker øjnene under sex og siger til sig selv, at de gør det for at kunne være bedre til stede i nydelsen.
Men sandheden er måske nærmere, at de tjekker ind i et ”mig” og ud af et ”os”. Der er ikke noget sted at skjule sig i en øjenkontakt, og i den er man til stede på så mange planer.
Hvis man ikke er så meget til den intense øjenkontakt, så kan man også lave en handling undervejs. Hvis man oplever, at man er begyndt at tjekke ud, så begynd at kysse i stedet for. Træk hans hoved ned til dig og begynd at kysse ham eller klem hans baller. Noget aktivt under akten flytter fokus tilbage til nuet og nydelsen.