Emil N. Bachelorette
Foto: Lotta Lemche/TV 2
Emil N deler rørende fortælling i "Bachelorette": Blev overrasket over sine egne følelser
Emil Nygård har delt sin tekst mange gange før, men denne gang skete der noget særligt, da den blev modtaget.
I dagens afsnit af "Bachelorette" overtaler Emil Nygård de andre bejlere til at lave poetry slam. Først er der lidt skepsis, men alle formår at kaste sig fuldt ud i opgaven.
- Jeg har mange forskellige interesser og talenter, og ud over at være skræmmer i Tivoli, så har jeg også mit primære job, som er ordkunstner, og jeg skriver manuskripter, taler, poetry slam og fortællinger, så da jeg skulle til Mexico tænkte jeg, det kunne være spændende at tage nogle af mine poetry tekster med, fortæller Emil.
LÆS OGSÅ: “Bachelorette”-date går galt: Slår sig til blods
Artiklen fortsætter under videoen.
Emil blev overrasket over de andre fyres poetry og valgte selv at fremføre en af sine mere personlige, som handler om, hvordan hans far som 15-årig fik meningitis og kæmpede mellem liv og død, men han overvandt sygdommen, og endte med at blive døv. Reaktionen fra mændene, og den følelse, Emil selv fik i kroppen ved fremførelsen, skulle vise sig at blive helt specielt.
- Jeg havde ikke tænkt noget større med det. Til denne her workshop valgte jeg at læse denne her tekst op, fordi den er smuk og rørende. Jeg har mange sjove tekster, men denne her er personlig. Jeg har læst den mange gange og performet den mange gange, men da jeg læste den op her, faldt alting bare i hak. Der var noget enormt skønt og omfavnende ved det, forklarer Emil og tilføjer:
- Da jeg læser den op, bliver jeg enormt rørt, for jeg kan mærke, at de her gutter lytter, og de omfavner den. Jeg blev helt overrasket over, hvor rørt jeg blev, men jeg blev nødt til at gennemføre. Det er et gyldent øjeblik i mit liv og en stor overraskelse. Jeg følte mig som en del af denne her gruppe mennesker.
LÆS OGSÅ: Anna Due efter "Paradise"-comeback: Det er hårdt
Emil har tidligere godt kunnet føle sig ensom i sine interesser.
- Jeg har altid følt mig ensom i at være anderledes, og det handler ikke om at have døve forældre og kunne tegnsprog, men jeg har altid gjort tingene på en anderledes måde, jeg kan også få nogle skøre idéer, og jeg føler ikke altid, jeg er blevet grebet i de idéer. Men hvis jeg skulle gøre ligesom alle andre, vil jeg ikke føle, jeg er mig selv, siger Emil ærligt.
Emil har derfor valgt at gå sine egne veje i stedet for at følge strømmen, og det har til tider været ensomt.
- Når man er lidt underlig og anderledes, kan man også blive ensom. Der er nok en flokmentalitet.
Men i "Bachelorette" har Emil oplevet, at han både kan være sig selv og samtidig være en del af gruppen.
- Det overrasker mig, at nogle af de her fodboldgrutter, der ikke har skrevet et digt siden folkeskolen, de griber det bare og gør det med indlevelse. Det er helt vildt at opleve. Det skøre og skæve gik op i en højere enhed med fællesskabet, slutter Emil.
LÆS OGSÅ: WHAT: Andreas Odbjerg i vildt karriereskift