Kate Moss smider kludene for Playboy

Kate Moss på forsiden af Playboy

I går blev det bekræftet, at den britiske topmodel kommer på forsiden af Playboy til januar næste år.

Rygtet har længe svirret, men nu er det altså officielt, at den snart 40-årige model smider tøjet for det amerikanske, erotiske magasin, Playboy, i forbindelse med deres 60 års jubilæum – og modellens egen 40-års fødselsdag.

Et samarbejde, som Playboys redaktør Jimmy Jellinek er svært tilfreds med.

- Det er et kæmpe globalt brand, siger han om Playboy til Los Angeles Times.

- Man har brug for et globalt ikon til at fejre det – det var idéen. Vi snakker jo om ansigtet for Burberry, den største supermodel i verden på forsiden af Playboy. Hun er den perfekte samarbejdspartner i arbejdet med at lancere de kommende 60 år, siger han til avisen.

"Hun krydser grænsen"

Også selveste Hugh Heffner, Playboys stifter, er temmelig begejstret for, at Moss har takket ja til opgaven og mener, det er med til at udviske grænsen mellem porno og mode. Og så er hun en verdenskendt berømthed og et ikon, siger han i et interview med Los Angeles Times.

Ifølge rygtet er billederne af skønheden allerede blevet skudt af den populære fotoduo, som Moss tidligere har samarbejdet med; Mert Alas og Marcus Piggott. De er meget ansete i modeverdenen og har skudt adskillige forsider for blandt andet Vogue, Interview Magazine og Love Magazine.

Det startede med Monroe

Det er ikke første gang, Kate Moss optræder nøgen. Det har hun blandt andet gjort i forbindelse med en fotoserie i før omtalte Love Magazine, brasilianske Vogue og i reklamen for selvbrunermærket St. Tropez (se billedet ovenfor).

Gennem tiden har supermodeller som Cindy Crawford, Elle MacPherson, Naomi Campbell og Claudia Schiffer også smidt kludene i Playboy. Og første udgivelse bød på ingen ringere end kvinden, hvis bedste ven er diamanter.

- Det startede med Marilyn Monroe på forsiden af Playboy for 60 år siden, et ikon for sin tid. Og nu har vi Kate Moss!, siger redaktør Jimmy Jellinek således til Los Angeles Times.

Vi glæder os til at se resultatet.

LÆS OGSÅ: Tidligere topmodel tror ikke på diæter