Den 31. januar lancerede Anne Riis og Laura Terp Hansen et nyt livsstilsmagasin med fokus på det nordiske. Den mest dedikerede magasinlæser kender muligvis Laura fra magasinet Stella Magazine, som hun stod bag, men nu har hun altså sammen med kollegaen Anne lanceret magasinet Oak - The Nordic Journal, som vi på Eurowomans redaktion allerede er ret begejstrede for.
Vi har snakket med Anne og Laura om deres baggrund, og hvad vi kan glæde os til i Oak - The Nordic Journal.
Hvad er din og Lauras baggrund, og i hvor lang tid har I tænkt på at starte magasinet?
"Anne er kommunikationsuddannet og har en baggrund indenfor PR, og Laura er uddannet grafisk designer og har arbejdet som art director i mange år på diverse livsstil- og modemagasiner. Laura har tidligere stået bag Stella magazine, et halvårligt kulturmagasin henvendt til kvinder.
Vi har arbejdet siden maj 2013 på at starte Oak - The Nordic Journal op - vi mødtes på et andet projekt og erfarede at vi havde fælles visioner og ambitioner, og da vi arbejdede godt sammen, valgte vi at starte Oak op."
Hvad skiller i korte træk Oak ud fra de øvrige livsstilsmagasiner, der findes på markedet?
"Vi er ikke bange for at bringe lange artikler i Oak - og give læseren en lidt længere læseoplevelse - samtidig med at vi gerne vil servere det visuelle på et meget højt plan. Desuden findes der ikke lignende magasiner på markedet med samme fokus på den nordiske kultur, design og livsstil. Derfor så vi et hul i markedet."
Hvad kan vi glæde os til i første nummer?
"Vi bringer et interview med sangerinden Oh Land, der fortæller om sine skandinaviske sommerminder, en længere feature fra Færøerne, hvor vi besøger strikfirmaet Gudrun og Gudrun, der fortæller om strikketraditioner og Færørsk kultur. Og så har vi et stort interview med den danske kok Kille Enna, hvor vi besøger hende i 24 timer på hendes landsted i Sydsverige. Derudover har vi et interview med kunstner-parret Tal R og Evren, som deler deres kærlighedshistorie samt nogle meget smukke billedserier af bla. frosne blomster og en serie landskabsbilleder fra Island."
I har Oh Land på forsiden, det er da sejt. Hvordan lykkedes det jer at få hende som forsidemodel?
Annonce
"Vi ville meget gerne have Oh Land med i nummeret, for vi synes, hun er en virkelig dygtig kunstner og forener noget helt særligt skandinavisk med noget internationalt. Vi ville gerne vise hende fra en lidt anden side, end den man tidligere har set og høre hende fortælle om sine nordiske minder. Den var hun heldigvis med på. Kombineret med nogle vildt flotte billeder, skudt af fotografen Mads Teglers, synes vi, at det er blevet et rigtig fint og poetisk portræt, og vi er superstolte af at have hende med i magasinet."
Er der noget ved det første nummer, I er særligt stolte af?
"Den gode journalistik, de smukke billleder og vores samarbejde med nogle af Nordens dygtigste skribenter og fotografer."
Kan du tease for, hvad vi kan glæde os til at læse i næste nummer af Oak?
"Det er stadig på tegnebrættet, men interessante artikler om nordiske profiler og mennesker og nogle flotte billedserier."
Foto: Oak/ Press. Det er billeder som disse, du kan opleve i Oak - The Nordic Journal
Oak koster 150 kr. og forhandles hos velassorterede magasinforhandlere samt online her.
På denne side finder du alle vores seneste og bedste artikler med stærke mennesker, der har truffet spændende valg i livet.
Læs med om aktuelle emner og tendenser i samfundet. Få også inpiration og gode råd om parforhold, økonomi og jobskifter. Og søger du altid gode tips til din næste spiseoplevelse, kulturbegivenhed eller rejse?
Så er du havnet det rigtige sted.
For vi elsker at skrive om stort og småt i livet og hverdagen, så vi kan blive klogere, overraskede og måske (lidt) forbedrede udgaver af os selv!
Derfor kan du her finde artikler om alt det, der vedrører dit og mit liv. Hver eneste dag giver vi dig de nyeste tendenser og bedste tips på livsstilsfronten:
Fra det svære og tabubelagte til vigtige debatter eller sjove trends her og nu. Fra det nære og personlige til det store, underholdende og drømmende.
Uanset om du er på jagt efter et modigt karriereskifte, om du vil forstå andre mennesker bedre, du søger nye måder at beskue livet på, vil finde en god bog, podcast eller tv-serie, om du søger råd om kærlighed eller søger den perfekte gaveidé. Du kan finde nyt om det hele på siden her.
For vi bestræber os på at give dig de bedste artikler, der kan hjælpe til at gøre din hverdag lettere - og inspirere dig til at drømme større.