Jeans

Skal løven i Zoo designe dit næste par jeans?

Mon ikke de fleste af os har prøvet få en kommentar eller to med på vejen, om huller på knæene og slidmærker på lårene, hvis vi er troppet op til et arrangement i moderigtigt slidte jeans. Sku’ det nu være smart, er du faldet på cykel, har du ikke råd til nye jeans? Nu kan du prompte svare, at dine nye jeans har været kastet for løverne.

LÆS OGSÅ: Her er "afløseren" for g-strengstrussen

Det er lige præcis, hvad de har gjort i en zoologisk have i Japan. En gruppe frivillige, der er tilknyttet Kamine Zoo i byen Hitachi, har lavet en jeanskollektion, hvor zoo’ens løver, tigre og bjørne har sat deres præg med tænder og klør på det mørkeblå denimmateriale. De frivillige har pakket dyrenes yndlingslegetøj; bildæk og store gummibolde, ind i denim og lagt det tilbage i deres bure for at lade dem lege med det. Bagefter er det iturevne stof blevet syet om til jeans og sælges nu med sloganet ”De eneste jeans på jorden, der er designet af farlige dyr”

Jeansene bliver bortauktioneret denne uge, og pengene fra salget bliver doneret til Kamine Zoo og miljøorganisationen World Wildlife Foundation (WWF)

Se videoen af, hvordan de dyrisk slidte jeans bliver til her: