-
Brug krystaller til at rense dit hjem - sådan gør du
-
Føler du en særlig forbindelse til et dyr? Her er 10 kraftdyr, og hvad de vil fortælle dig
-
Sommerfugle kan være et tegn fra den åndelige verden – her er, hvad de betyder
-
Mangler du ro i hverdagen? Her er 5 meditationer, du kan prøve
-
Modtager du tegn fra den åndelige verden? Sådan tolker du farver, dyr, tal og tarotkort
-
Julehoroskop 2025: Hvordan bliver julen for dit stjernetegn?
-
Slip af med fysiske og mentale problemer – her er 12 former for healing
-
Forsøger en afdød at kontakte dig i dine drømme? Sådan kan du være helt sikker
”Den tiltrækker mennesker ude fra vejen”: Er dette Brønshøjs hyggeligste fælleshave?
At skulle enes om græsslåning og lugning lyder for mange som en udfordring, men for to familier i Brønshøj er fælleshaven ren fryd og gammen.
Hvordan deler I haven?
Alt, der er uden for vores lejligheder, er fælles. Værktøj, vaskekælder, køkkenudstyr, køkkenhaven og havemøbler. Traileren låner vi af naboen. Det er fuldstændig gnidningsfrit at have en fælles have. Vi har en havekalender, men vi bruger den aldrig. Det fungerer bare. Vi har miljøer både i forhaven og i baghaven og kan altid bruge en del af haven hver, hvis det en weekend skulle blive nødvendigt.
Hvordan fordeler I afgrøder, pligter og havearbejde?
Man tager de grøntsager og krydderurter, man har brug for, og vi deles om arbejdet. Vi laver mange ting sammen, og vi har bygget det meste i haven selv. I løbet af foråret planlægger vi, hvad vi gerne vil have lavet. Nogle gange laver vi en projektplan og booker arbejdsweekender ind. Det er ikke altid, vi kan samtidig. Nogen går måske i gang med at bygge et plankeværk. Nogen laver bare kaffe.
Hvad har det givet jer at have en fælleshave?
Fællesskab. Og venskab. Vores børn er blevet legekammerater, og om sommeren er haven altid fyldt med mennesker. Vores have tiltrækker mennesker ude fra vejen. Det har også betydet, at vores hus er blevet et hjem med meget liv, især om sommeren. Vi hænger meget ud sammen og ikke kun i haven. Vi har sushi- og filmaftener, og vi har set Melodi Grand Prix og Game of Thrones sammen på tværs af etagerne.