En allergisk reaktion startede et nyt eventyr for Trice: ”Jeg var ulykkelig, men også motiveret”
Det var en allergisk reaktion, der fik film- og tv-producer Trice Angie Christiansen til at så kimen til sit skønhedsunivers. I dag, 10 år senere, er Raaw Alchemy et dansk hudplejebrand, der har som mission at kombinere ren skønhed med sanselige oplevelser – stadig med afsæt i virksomme løsninger i stedet for flygtige trends.
Hvorfor grundlagde du Raaw Alchemy?
– Hele eventyret startede med et problem, jeg skulle løse. Jeg har psoriasis og rosacea, og da jeg brugte en ellers fin og dyr concealer, gik min hud helt amok.
Jeg var ulykkelig, men også motiveret. Jeg ville finde en holdbar løsning på mit problem og gik i gang i mit køkken i New York med at eksperimentere med olier.
Jeg ville skabe noget, der virkelig kunne hjælpe og lindre hud, der var inflammeret, men som også kunne bruges af mennesker med almindelig hud.
Det blev til Blue Drops, en anti-inflammatorisk og beroligende olie, der i dag er en af vores bestsellers. Olien gav mig blod på tanden og var starten på en serie med rens, serum og olie. Jeg var optaget af skin minimalism, før det var en trend, og ville altså skabe få, virksomme produkter, der kunne bruges af alle hudtyper – og f.eks. også af mænd med skægpest.
Det skulle være produkter, der bare virkede, og som hverken havde en lang ingrediensliste eller krævede en omfattende forklaring at bruge.
Hvad var din vision for brandet?
– Mit fokus var clean beauty, og det var der altså ikke meget af på det tidspunkt. Da jeg boede i New York, var der et hav af produkter, men jeg forstod ikke ingredienslisterne.
Jeg ville have rene og økologiske ingredienser – noget så rent, at man næsten kunne spise det – og det skulle være let at gå til. Derfor blev koldpressede olier og gennemskuelige ingredienslister grundlaget for alt, hvad vi lavede – samtidig med at produkterne skulle føles lækre at bruge.
Det sidste element er nok også kilden til vores succes, for i dag er Raaw Alchemy blevet et livsstilsbrand, der ikke kun løser problemer, men også skaber oplevelser.
Hvilke oplevelser vil du gerne skabe?
– Vi startede at være meget fokuserede på hud og på at løse problemer. Nu har vi udviklet et større univers, der også inkluderer duft, hotel- og spaoplevelser.
De sanselige oplevelser fylder langt mere i dag, og jeg vil gerne have, at hvert eneste produkt ikke bare føles som en nødvendighed, men også som en luksus at bruge.
Hvordan kombinerer du din personlige erfaring med virksomhedens filosofi?
– Alt er baseret på min egen hudhistorie og ønsket om renhed og effektivitet. Jeg er et menneske, der skal have hjertet med i det, jeg laver, og den ”ikke-strategi” har været den rigtige strategi for os.
Vi orienterer os ikke mod trends, men lytter til vores egne og vores kunders behov og lancerer kun de produkter, der er blevet præcis, som de skal være.
Det betyder også, at alle nyheder kommer drypvist, sparsomt, og når det er naturligt.
Hvilket produkt har overrasket dig mest?
– Vores parfume Hazy Vanilla! Jeg havde regnet med, at den ville være en god tilføjelse til vores sortiment, men jeg havde slet ikke forudset, hvor populær, den ville blive. Det er ikke en sød, dessert-agtig vanilleduft.
Det er mere en vanilje, der gemmer sig bag en tåge – deraf navnet. Af musk og kokos, pudder og havsalt. Det giver den en blød, second skinkashmir-agtig kvalitet.
2. Den overraskende duft- bestseller, der blev udsolgt efter blot tre uger i handlen. Hazy Vanille, 50 ml edp, 795 kr.
3. Olien, som både kan bruges i badet, direkte på huden og som massage-olie. Velvet Cocoon Body Oil, 495 kr.
Min datter på fem år blev helt afhængig af at dufte til den på min hals. Og selvom vi lancerede den lidt uortodokst den 13. december midt i den travle julemåned, så blev duften udsolgt på tre uger.
Hvad inspirerede dig til at udvikle parfumer?
– Min far levede af at lave film og rejste meget rundt i verden. Han fortalte altid om sine oplevelser gennem de sanser, der var blevet aktiveret – især hvilke dufte han havde mødt.
Han blev syg og kunne pludselig ikke rejse, og da han så, at jeg håndlavede mine produkter, ville han også være med – bare med lys og parfumer, så han kunne genskabe sine duftminder. Han meldte os til et stearinlyskursus i Californien, og vi startede med at lave de her grimme, lavendel-bloklys.
Men vi fik en grundlæggende forståelse for, hvordan teknikkerne virkede. Min far blev så grebet af det, at han investerede i en masse æteriske olier, og så etablerede vi et samarbejde med en dygtig parfumør, der hjalp med at rette duftene til, så vi havde et produkt, der kunne sælges.
Desværre døde min far, inden han fik udlevet sin parfumedrøm, så jeg besluttede mig for at føre den videre. Jeg integrerede hans vision i mit brand og markerede det ved at gøre omridset af den palme, der stod på min fars terrasse i Hollywood Hills, til vores logo.
Hvad er du mest stolt af at have skabt med brandet?
– Bare det at vi har formået at holde brandet relevant, at vi stadig er her 10 år senere, betyder uendeligt meget, særligt fordi jeg var helt alene om alt til at starte med. Og så glæder jeg mig til at introducere Raaw Alchemy Experience, der er noget helt andet, end man er vant til i spa-branchen – det kommer i 2026.
Alt, hvad der er sanseligt, fylder i vores ideudvikling. Vi vil meget gerne skabe nogle koncepter, hvor du får en total-oplevelse, og hvor man kan skabe en hel atmosfære med dufte og sensoriske oplevelser.
Vi har et stort fokus på hele hospitality-delen af wellness-branchen og skal samarbejde om flere spa- og hoteloplevelser, ligesom vi i dag arbejder tæt sammen med mit absolutte yndlingshotel i hele verden, nemlig Sanders i København.
Hvad betyder det for dig at fejre 10 år med Raaw Alchemy?
– Det betyder alt. Jeg har et fantastisk team, som jeg kalder det bedste, og det føles som om, vi endelig er et sted, hvor vi virkelig kan udfolde vores vision.
Det har krævet tro, håb, hårdt arbejde og masser af kærlighed, men det har været det hele værd.