-
Christina sidder bag kassen i Min Købmand – og ”hun er et lyspunkt”, mener kunderne
-
Patrice er kassedame i Kvickly: ”Jeg får rigtig meget tilbage”
-
I SuperBrugsen kan du møde Lene: ”Der sker noget med mig, når jeg kommer på arbejde”
-
Lene arbejder i Netto: ”Jeg er tit blevet spurgt, hvordan jeg kan smile så meget”
-
Lonni arbejder i Rema: ”Hvis jeg har en dårlig dag, så forsvinder det dårlige, når jeg sidder ved kassen”
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2026?
-
Her er alle de indstillede: 147 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2025
-
Her er alle de indstillede: 226 søde kassedamer m/k
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Ulla blev helt rørt, da hun modtog opkaldet: ”Jeg har aldrig prøvet sådan noget før”
-
Da en kvinde gav Joan det helt specielle brev, trillede tårerne straks ned ad kinderne
-
Da hun mistede sin mand, blev særligt én ting vigtig: Nu hyldes 81-årige Bente for det
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2024?
-
Vær med til at indstille Danmarks sødeste kassedame m/k 2024
-
Vinderen er fundet: Her er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023
-
Nu kan du stemme: Hvem er Danmarks sødeste kassedame m/k 2023?
-
Her er alle de indstillede: 350 søde kassedamer m/k
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Marianne kan gøre selv en trist dag god
-
Finalist til Danmarks sødeste kassedame: Mia er blevet lidt af en lokal berømthed
Nelly er overfølsom overfor wi-fi: "Ønsketænkning er, at der på sigt bliver mindre stråling"
Da Nelly købte en iPhone, begyndte hun at få vejrtrækningsproblemer og udslæt.
Hvordan opdagede du din overfølsomhed?
"I 2016 købte jeg en iPhone og begyndte at få udslæt, vejrtrækningsbesvær og koncentrationsproblemer. Forinden var jeg flyttet til en ny lejlighed og havde været gennem en periode med stress. Jeg mener, det var medvirkende til, at overfølsomheden blev udløst netop da."
Hvordan reagerede du?
"Jeg havde hørt om Elektro Hyper Sensitivitet. Nu fandt jeg frem til EHS-foreningen, som rådede mig til at kable min computer og slå wi-fi fra."
"Jeg havde stadig voldsom hjertebanken og flyttede forsøgsvis ud til en ven på landet. Jeg fik senere lavet en måling i min lejlighed og det viste sig, at strålingsniveauet lå højt, da jeg både boede mellem to mobilmaster og fik stråling fra naboerne. Jeg flyttede derfor permanent på landet i god afstand fra en mobilmast."
"Det var en sorg- og krisefyldt periode. Mit sociale liv ændrede sig: Der er flere, jeg ikke kan besøge længere, hvis der fx er mobilmaster tæt på. Jeg kan ikke gå i biografen, på restaurant eller rejse til udlandet længere. Jeg kan ikke deltage i sociale arrangementer i samme omfang som tidligere."
Hvordan lever du med allergien?
"Først og fremmest undgår jeg at blive udsat for stråling mest muligt. Jeg bor i nærheden af en skov, som jeg bruger sammen med andre mennesker. Når jeg en sjælden gang kører ud, ifører jeg mig skærmende tøj med sølvtråde i. Det hjælper lidt."
"Derudover lever jeg så sundt som muligt og tager et dagligt tilskud af vitaminpiller – herunder antioxidanter, som skulle give større modstandskraft overfor stålingen."
"Når jeg vælger at tage ud i "strålelandet“, ved jeg, at jeg vil være træt i de følgende dage. Jeg sikrer mig derfor på forhånd, at der ikke er krævende gøremål i min kalender."
"Som regel er jeg sammen med fx min søn og hans familie her hos mig selv. Vælger jeg at besøge dem, slukker de for mobiltelefoner og wi-fi, og så vælger vi gerne at opholde os i deres kælder, hvor jeg er bedst skærmet fra den omkringliggende stråling."
"Min store skræk er at blive indlagt på et sygehus, hvor der er en masse stråling. I det daglige er folk heldigvis søde til at tage hensyn til mig."
Hvad tænker du om din allergi på længere sigt?
"Jeg håber, der bliver større viden om og opmærksomhed på EHS, så vi kan få mere hjælp. Lidelsen kan påvises fysisk i kroppen, da den bl.a. udløser kronisk inflammation. Samtidig håber jeg, at kommunerne vil anerkende det som et funktionshandicap, så vi kan få hjælp til afskærmning af hjem og arbejdsplads. Ønsketænkning er, at der på sigt bliver mindre stråling i stedet for som nu, hvor der hele tiden bliver skreget på flere mobilmaster."
"Personligt håber jeg, at mit helbred stille og roligt vil forbedre sig over tid. Desværre går det op og ned. Det arbejder jeg på at acceptere."