Bridget Jones 3, Mofibo, gratis

Læs tredje Bridget Jones bog gratis

På e-bogportalen Mofibo får du kvit og frit det tredje kapitel i fortællingen om den håbløse romantiker og klodsede men højtelskede antihelt, Bridget Jones, "Vild med Ham".

Bridget Jones tog verden med storm i de to første bøger af Helen Fielding og på film, da Renee Zellweger i mormortrusser og med uheldige skiteknikker gennem to film personificerede kvindelivets mindre tjekkede sider. I den tredje bog "Bridget Jones: Vild med Ham" møder vi englænderen, der nu bokser med livet som moderne singlemor.

 Ifølge en pressemeddelelse forsøger hun nu at mestre sociale medier og finde svar på livsvigtige spørgsmål som:

- Er det okay at gå i send med en efter to dates og seks ugers sms-udveksling det samme som at gifte sig efter to møder og seks ugers brev-udveksling på Jane Austens tid?

- Hvad gør du, når en veninde fejrer sin 60 års fødselsdag samme dag, din kæreste fejrer sin 30 års?

- Er det forkert at lyve om sin alder, når man dater online?

- Tweeter Dalai Lama selv, eller er det hans assistent?

Bogen er tilgængelig allerede nu - en uge inden den officiellle lancering - på bogportalen Mofibo, der kan betegnes som Netflix i bøgernes verden - du betaler en fast pris for ubegrænset forbrug af de mere end 8.500 bestsellertitler og populære, tidløse romaner, der kan læses på iPad og smartphones.

Netop nu tilbyder Mofibo, at du kvit og frit kan læse tredje bog om den populære brite.

Ifølge Morten Strunge, der er stifter af Mofibo, er Bridget Jones blot den første ud af mange flere store titler, der fremover vil være at finde på Mofibo, før de lander i boghandlen:

- Vi er meget glade for samarbejdet med landets største forlag, heriblandt Lindhardt og Ringhof, der giver os mulighed for at tilbyde Bridget Jones eksklusivt til Mofibos brugere før alle andre. Det er den vej vi vil gå med Mofibo, siger han ifølge en pressemeddelse.

Tilmeld dig Mofibo gratis og få adgang til dit digitale eksemplar af "Bridget Jones: Vild med Ham" her.

LÆS OGSÅ: Tankevækkende krimi, der holder sine læsere fast