Journalist Stephanie Caruana debuterer med en erotisk thriller, der formår at tilfredsstille den kræsne læser. Dybdeborende personbeskrivelser forenes med et skarpslebet sprog og et usædvanligt makabert plot. En prisvindende fotograf bliver myrdet, og psykologen Mickey lander lige ”i bæstets mave”: drabsafdelingen.
Sideløbende med mordopklaringen introduceres vi til pigen Eva, der bliver svigtet af sin fordrukne mor og langsomt udvikler en lyst til at dræbe moderens mange mænd. Jeg er drevet frem af de præcise personbeskrivelser, der giver læseren en dybere indsigt i selv den værste psykopat og dennes handlinger. Selvom billederne af den myrdede står klart frem på nethinden efter læsningen, er det refleksionerne over menneskesindets afkroge, der lagrer sig i hukommelsen. knj
”Det evige folk har ingen frygt” Af Shani Boianjiu
”Det evige folk har ingen frygt” er et smukt stykke politisk litteratur, der trænger dybt ind i militærlivet set med kvindeøjne. Lea, Yael og Avishag er tre unge piger, der vokser op sammen i en lille, israelsk landsby nær den libanesiske grænse. De keder sig i hjembyen, hvor det kræver mange timers søgen efter en mobilmast, hvis vennerne skal inviteres til fest. Efter gymnasiet skal de i militærtjeneste, hvor der skal arbejdes hårdt som henholdsvis grænsevagt, skarpskytte og militærpoliti. Den unge forfatter Shani Boianjiu skriver rytmisk, kontant og humoristisk om piger, der bliver til kvinder, mens de har fødderne plantet midt i krigens kaos. knj
”En mand der hedder Ove” Af Fredrik Backman
Annonse
People’s Press, 350 sider, 300 kr.
Svenske Fredrik Backman har med 59-årige Ove skrevet en virkelig morsom, meget rørende og dejlig roman om en mand, der hedder – ja, Ove. En mand der elsker regelmæssighed og mænd, der holder ord og orden – og Saab. Ja, og sin kone. Først, mest og sidst. Som mister formålet med livet, da hun dør. Som nu selv vil dø, og det er ærlig talt svært at få presset ind, når der hele tiden er nogen, der ringer på i rækkehuset, ikke mindst den nye nabo, hidsige og højgravide Parvaneh.
Doseret med umådeholden charme, poesi, kulsort humor og hooklines, så den får den helt rette smag af noget sødt, noget bittert og noget salt. I det hele taget fungerer den præcis så godt som også ”De urørlige”, ”Driving Miss Daisy”, ”Stegte grønne tomater ”, og den skriver sig ind i rækken af skønne romanskæbner, man bare må holde af og blive en smule klogere af. ap
På denne side finder du alle vores seneste og bedste artikler med stærke mennesker, der har truffet spændende valg i livet.
Læs med om aktuelle emner og tendenser i samfundet. Få også inpiration og gode råd om parforhold, økonomi og jobskifter. Og søger du altid gode tips til din næste spiseoplevelse, kulturbegivenhed eller rejse?
Så er du havnet det rigtige sted.
For vi elsker at skrive om stort og småt i livet og hverdagen, så vi kan blive klogere, overraskede og måske (lidt) forbedrede udgaver af os selv!
Derfor kan du her finde artikler om alt det, der vedrører dit og mit liv. Hver eneste dag giver vi dig de nyeste tendenser og bedste tips på livsstilsfronten:
Fra det svære og tabubelagte til vigtige debatter eller sjove trends her og nu. Fra det nære og personlige til det store, underholdende og drømmende.
Uanset om du er på jagt efter et modigt karriereskifte, om du vil forstå andre mennesker bedre, du søger nye måder at beskue livet på, vil finde en god bog, podcast eller tv-serie, om du søger råd om kærlighed eller søger den perfekte gaveidé. Du kan finde nyt om det hele på siden her.
For vi bestræber os på at give dig de bedste artikler, der kan hjælpe til at gøre din hverdag lettere - og inspirere dig til at drømme større.