Ser frygten i øjnene Bettina og Simone under nålen
Der var garanti for nerver, bandeord og alt for lange nåle, da Simone og Bettina for første gang fik henholdsvis botox og en skønhedsbehandling.
Egentlig har 58-årige Bettina Rasmussen aldrig været ked af sine rynker, hun er tværtimod stolt af dem, fordi de vidner om et liv, der er blevet levet til fulde. Især de to rynker i panden, som hun med et smil siger, skyldes Simone og hendes far, er hun glad for.
Alligevel går hun med sommerfugle i maven og datteren under armen ind på klinik Ché Bello i Odense en mandag i maj.
Artiklen fortsætter efter videoen.
For når Simone er med, tør Bettina lidt mere – og omvendt. I dag skal 33-årige Simone have botox for første gang for at slippe af med sin bekymringsrynke i panden. Det skal Bettina ikke bede om, men hun skal alligevel op på briksen og have en nål i ansigtet.
Hun skal have en såkaldt skinbooster behandling, som fugter huden indefra, og det er i den grad noget, der giver hede sved på panden. Der er nemlig én ting, Bettina er mere bange for end hajer.
– Jeg har det meget blandet med behandlingen, for jeg vil jo gerne have nogle vitaminer og noget mere sund glød, men jeg kan ikke lide nåle. Jeg hader faktisk nåle, lyder det fra Bettina forud for behandlingen.
Datteren Simone bemærker, at det er en underlig frygt, når Bettina har fået mange tatoveringer. Men Bettina påpeger, at tatoveringer er noget andet.
– Det kun lige under huden. Jeg er bange for, når man skal have lavet sådan noget her, at så er det ligesom når folk skal have lavet botox og sådan noget, at så ser man sådan en nål, der bliver kørt rundt inde under huden i alle mulige retninger, forklarer Bettina.
Det viser sig da også, at Bettinas frygt bliver til virkelighed. Selvom der er stort smil og tålmodighed hos behandleren, Kristine Holm, har Bettina svært ved at skjule sin manglende begejstring, da den fem centimeter lange nål bliver stukket ind i hendes kind i forskellige retninger, og hun ender med at ligge og sparke ud i luften.
Imens må Simone, som holder sin mors hånd, sætte sig ned på gulvet for ikke at blive dårlig, og pludselig fortryder hun, at hun ikke var den første på briksen.
Vigtigt at tale om
Heldigvis klarer både Simone og Bettina det, og efterfølgende forklarer de, at det ikke er uden grund, de er åbne omkring de skønhedsbehandlinger, de nu har fået lavet.
– Hvis folk vil have lavet botox og skønhedsbehandlinger, og det gør dem glade og hjælper dem til at have det bedre, når de kigger sig selv i spejlet. Så er det da bare det, de skal gøre, det er da skide lige meget, fastslår Bettina, som aldrig selv ville få lavet botox.
– Men der er fordi, jeg har en teori om, at det ophober sig inde i hovedet. Jeg er glad for mine bekymringsrynker, og jeg ved, hvorfor de er kommet. Jeg er glad for at kigge på mine rynker.
Hun kan dog alligevel godt forstå datterens valg om at få botox i sin bekymringsrynke, fordi hun kun er 33. Simone er helt enig med sin mor omkring friheden til selv at vælge.
– Jeg synes, man skal gøre, hvad der gør en glad. Men man skal selvfølgelig lige genoverveje det, inden man får det lavet, fastslår Simone, som også ville støtte op om det, hvis hendes egen datter engang kom og ønskede at ændre noget ved sin udseende.
– Og så skal man sørge for at være ansvarlig på sociale medier, for man skal selvfølgelig ikke trække unge ind i det her eller give dem dårligt selvværd, det er bare et spørgsmål om at gøre noget for sig selv, når man bliver gammel nok. Men jeg synes også, man skal være ærlig omkring det, hvis man får lavet noget, tilføjer Bettina.
De er begge enige om, at det vigtigste er, at man skal gøre det for sig selv og ikke for andre.